Danas u podne po pekinškom vremenu, odnosno u ponoć po vašingtonskom vremenu, stupila je na snagu nova odredba Trumpove administracije o 25-postotnim tarifama na više od 800 kineskih proizvoda ukupne vrijednosti oko 34 milijarde dolara. Radi se o proizvodima iz čitavog niza industrija među kojima su i auto dijelovi te medicinski uređaji.
Trump i njegovi ljudi tvrde kako su ove tarife bile nužne ne bi li se Kinu natjeralo da se prestane služiti 'nepoštenim praksama' kao što je krađa intelektualnog vlasništva.
Tipičan bullying
No, Peking tvrdi da su upravo oni ti koji su oštećeni.
'Kina je sada primorana uzvratiti udarac ne bi zaštitila svoje interese i interese svog naroda', stoji priopćenju kineskog Ministarstva trgovine u kojem se SAD optužuje za 'tipičan trgovački bullying'. Njihova je vlada, naime, već i ranije najavila da će udariti tarife na više od 500 američkih proizvoda u slučaju ovakvog raspleta situacije.
Sukob između ove dvije sile već ranije je poremetio svjetska tržišta, a poseban razlog za brigu imaju američke tvrtke koje posluju u Kini. 'Povećane tenzije na relaciji Washington-Peking će negativno utjecati na naše operacije u Kini', rekao je danas William Zarit, predsjednik Američke trgovačke komore u Kini.
Pitanje koje se nameće jest - koliko daleko će Peking i Washington ići u ovom sukobu. Amerikanci prijete da će nametnuti 25-postotne tarife na još 16 milijardi dolara vrijedne proizvode, do kraja ljeta, a Kina im zasigurno neće ostati dužna.
Hoće li Trump stati na vrijeme?
Ekonomisti smatraju da će, ako se na tome dvije sile zaustave, posljedice po obje biti minimalne, no da će neke industrije ipak trpjeti.
No, problem je u tome što je Trump rekao da će njegova administracija na svaki odgovor Kine reagirati još većim valom tarifa.
Oni na koje se to najviše odnosi - američke tvrtke koje posluju u Kini, pozivaju na razum. 'Neka dvije vlade sjednu ponovno za stol s ciljem produktivnih razgovora koji će imati rezultate, umjesto da se bave daljnjom eskalacijom situacije', dodao je William Zarit.
Za sada je još teško reći hoće li netko naopraviti korak unatrag. 'Prijeteći ovakvim jednostranim potezima, bez ikakvih saveznika na svojoj strani, SAD zapravo poziva Kinu da im se suprotstavi', kaže Scott Kennedy iz Centra za strateška i međunarodna istraživanja.
Čini se kako su obje zemlje spremne pokazati da mogu izdržati više i dulje, no šteta bi se lako mogla pretočiti na gospodarstva drugih zemalja zbog čega bi se mogle zalediti brojne investicije diljem svijeta, piše CNN.