Hoce li Putin posvadati Europsku uniju?

Duznosnici EU-a razmatrali su u ponedjeljak iza zatvorenih vrata razlicite opcije kako da Unija bude manje ovisna o ruskom plinu, ukljucujuci i vecu uporabu ekoloski stetnog ugljena.

5.5.2014.
22:48
VOYO logo

Analiticari kazu da bi rasprava mogla biti kontraproduktivna, jer ce zacijelo izazvati podjele oko energetske politike izmedu 28 drzava clanica, dok istovremeno ne pridonosi smirivanju napetosti s Rusijom oko Ukrajine.

Razgovori u kojima sudjeluje europski povjerenik za energiju Guenther Oettinger i tehnicki strucnjaci iz zemalja clanica odvijaju se nakon sto su tijekom vikenda ubijeni deseci ljudi u Ukrajini, glavnoj tranzitnoj ruti za izvoz ruskog plina u Europu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Islo bi se i na opciju po okolis stetnog ugljena

Na primjerku dnevnog reda sastanka koji je dostupan Reutersu navode se opcije kao sto je povecana uporaba plina iz skriljavca, bolje skladistenje energenata i mjere za smanjenje potraznje.

Neimenovani duznosnik koji je bio na sastanku rekao je da je rasprava bila usredotocena na ostala goriva, pa cak i ugljen koji puno vise oneciscuje okolis od plina te na vecu energetsku ucinkovitost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Razgovori bi trebali iznjedriti ideje za summit EU-a iducega mjeseca, nakon sto se svih 28 clanica u ozujku dogovorilo da je potrebno osnaziti energetsku sigurnost i zatrazilo od Europske komisije da predlozi alternative ruskom plinu.

Austrija zaobisla Italiju

Vece sagorjevanje ugljena u suprotnosti je s europskom politikom smanjenja ispustanja staklenickih plinova u sklopu borbe protiv klimatskih promjena. No, neke clanice EU-a sa snaznom industrijom vode se vlastitim interesima i u nekim slucajevima jacaju pozicije Rusije, a slabe Ukrajinu.

Austrija se tako prosloga tjedna ponovno ukljucila u projekt plinovoda Juzni tok, nakon razgovora u Becu izmedu celnika ruskog energetskog diva Gazproma i austrijske naftne kompanije OMV. Dogovoreno je da se plinovod usmjeri prema plinskom skladistu Maumgarten u Austriji i tako zaobide Italija koja je zeljela da plinovod zavrsi na njezinu teritoriju. Plinovod bi dopremao plin izravno u Europu cineci Ukrajinu posve nevaznom. Europska komisija je objavila da projekt ignorira pravila Unije te je zamrznula pregovore o tome kako da se projekt uklopi u europsko zakonodavstvo.

Poljski plan odbijen

I dok neke clanice bilateralno suraduju s Rusijom, druge pokusavaju osnaziti jedinstvo Unije. Poljska, koja granici s Ukrajinom, forsira plan o siroj europskoj suradnji u kupnji plina kao protutezu ruskoj politici "zavadi pa vladaj".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, izvor koji je sudjelovao u razgovorima u ponedjeljak kaze da se Oettinger distancirao od poljskog plana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo