Analizirajući te odnose, sugovornici beogradskog Blica ističu da bi smanjenju napetosti, osim okončanja parlamentarnih izbora u Hrvatskoj, mogla pridonijeti jedino Europska unija čija je Hrvatska članica, a s kojom je Srbija započela pristupne pregovore.
Najlošiji odnosi od 1995. godine
"Od 1995. godine odnosi Srbije i Hrvatske nikada nisu bili gori. Istodobno, nema ozbiljnih naznaka da bi uskoro moglo doći do poboljšanja, a takva volja posebno se ne vidi u Hrvatskoj. Problem bi mogli ublažiti jedino tamošnji izbori, nakon kojih bi tenzije mogle splasnuti. U rješavanju konflikta mogla bi posredovati i Europska unija. U suprotnom, ne treba očekivati zatopljenje odnosa", kazao je za Blic Bojan Klačar iz Centra za slobodne izbore i demokraciju (CESID).
Direktor Centra za regionalizam Aleksandar Popov smatra da hladni rat između Srbije i Hrvatske odavno traje, a da su aktualni događaji tek nadgradnja.
"U vrijeme hladnog rata i pored zaoštrenih odnosa velikih sila, SAD i Sovjetski savez održavali su diplomatske odnose. Takve odnose danas ne prekidaju ni Hrvatska i Srbija, ali imamo neprestane tenzije i političko zaoštravanje", ocjenjuje Popov.
Krajnje čudan 'tajming' uhićenja
Popov također ističe da se uhićenje Čede Čolovića dogodilo u čudnom trenutku.
"Vidjet ćemo što kaže tužitelj, ali nekako je čudno da se Čolović pojavljuje u trenutku kada su odnosi Hrvatske i Srbije toliko poljuljani", ističe Popov.
Politički analitičar Dušan Janjić smatra da nakon najnovijeg zaoštravanja odnosa tenzije mogu splasnuti jedino pod određenim uvjetima.
"Treba vidjeti rezultate istrage i težinu slučaja, ali važno je da bi sada mogao otvoriti prostor za trgovinu i razmjenu tjeralica. To bi moglo voditi normalizaciji odnosa Hrvatske i Srbije", smatra Janjić.
Čolović u neobranom grožđu
Blic je prethodno pisao kako se Čolovića sumnjiči da je imao zadatak vrbovati svjedoke za slučajeve Srba optuženih u Hrvatskoj, a neke čak i likvidirati. Prema navodima izvora Blica, Čolovića je vrbovala hrvatska Sigurnosno-obavještajna agencija (SOA) koja navodno ima mrežu špijuna u Srbiji, mahom nekadašnjih pripadnika Vojske Republike Srpske Krajine.
Čolović je, prema izvoru Blica, osumnjičen da je hrvatskoj strani među ostalim otkrio informaciju da se jedan bivši časnik Vojske Srpske Krajine, kojeg Hrvatska traži zbog ratnih zločina, krije u SAD, točnije u Teksasu.
Tajni sastanak s Vučićem
Blic također piše, pozivajući se na svoje izvore, da je Čolović proteklih mjeseci pokušavao iz vojnih izvora saznati gdje se točno u Teksasu nalazi taj časnik.
Isti dnevnik objavio je i informaciju da se srpski premijer Aleksandar Vučić prije pet dana susreo na tajnoj lokaciji s ljudima od povjerenja iz obavještajne zajednice i sektora obrane te da je tema njihovog sastanka bio upravo Čolović koji je dva dana potom uhićen.
Čolović se, navodno, nakon saslušanja nagodio s Tužiteljstvom pristajući na zatvorsku kaznu od tri godine. U Srbiji je, inače, za navedeno kazneno djelo predviđena zatvorska kazna veća od 10 godina.