"Sud je samo osporio legitimitet i proceduralnu ispravnost tog procesa. Draza Mihailovic je dokazani ratni zlocinac o cemu postoje relevantni podaci. Povijesna znanost je to vec utvrdila i oni ga ne mogu rehabilitirati", kaze Biserko.
Ona pojasnjava da se sud nije bavio time je li Mihailovic kriv ili nevin vec samom proceduralnom ispravnoscu cijelog sudskog postupka vodenog 1946. godine.
“Kada je prikazan film u kojem se iznose dokazi protiv Mihailovica, zastupnici i svjedoci koji su se zalagali za ponistenje presude, konkretno Oliver Antic, rekli su da ih to ne zanima jer se oni ne bave tim”, nastavlja Biserko.
Medutim, Biserko problem vidi u atmosferi, koja se i ovom presudom potice, prema kojoj su sve cesce tvrdnje da je Mihailovic bio antifasist.
“To je pogubno za samu Srbiju, ali i za cijelu regiju. To ce stvarati tenzije unutar Srbije, ali i sa susjednim zemljama koje su ispastale usljed zlocina Draze Mihailovica. U slucaju Bosne i Hercegovine, rat 1990-ih je voden pod cetnickom zastavom, a Srbija se nikad nije distancirala od te ideologije”, kaze Sonja Biserko.
U cijelom slucaju izuzetnu ulogu imao je i Oliver Antic koji je vrlo bliski suradnik sadasnje vlasti, posebno predsjednika Srbije Tomislava Nikolica. Biserko smatra da je sud bio pod svojevrsnim politickim pritiskom. Ona odgovornom smatra i Evropu koja gotovo da nije reagirala.
“Mi smo vec uputili pismo Europskoj komisiji i Europskom parlamentu. Europa je dosta odgovorna jer nikad nije reagirala bez obzira na upozorenja iz civilnog sektora i pojedinaca iz Srbije”, kaze Biserko.
Biserko istice da civilno drustvo, kako iz Srbije, tako i iz regije, mora nastaviti reagirati i boriti se protiv procesa koji bi znacio rehabilitaciju ratnog zlocinca.
“Treba zauzeti stav, ne treba ovu presudu ignorirati kao nevaznu. Postoje stvari gdje se mora zauzeti vrijednosni stav. Njegova politika je imala dramaticne posljedice, ne samo po Srbiju, vec za cijelu regiju”, kaze Biserko.
Biserko pogubnim smatra i proces “nacionalizacije antifasizma” gdje se govori o antifasizmu jednog naroda dok se marginalizira partizanski pokret. Posljednja faza tog procesa, prema misljenju Sonje Biserko, jee rehabilitacija domacih kvislinga pod krilaticom “antifasista s desne strane”.
“Bez obzira na to sto se ova sudska presuda ne moze smatrati rehabilitacijom, ova odluka je stetna jer u javnosti profilira cetnicki pokret kao nesto vrijednosno neutralno ili pozitivno”, zakljucuje Biserko za Klix.