Kako su danas izvijestili lokalni mediji u BiH, tajnik ICJ-a Philippe Couvreur posebnim je pismom izvijestio članove Predsjedništva BiH kako je sud zaključio da nema osnove za pokretanje postupka revizije jer niti jedno tijelo državne vlasti u BiH o tome nije donijelo odluku.
ICJ drži, kako stoji u pismu, da odluku o reviziji nisu donijela "nikakva ovlaštena tijela u ime BiH" te stoga ne može poduzeti ništa glede podnošenja zahtjeva za reviziju presude, podnesenog 26. veljače.
Zahtjev za reviziju presude tada je podnio Sakib Softić, koji je ranije zastupao BiH u odlučivanju po tužbi BiH protiv SR Jugoslavije, podnesenoj još 1993. godine.
ICJ je 2007. godine odlučio kako SRJ nije odgovorna za genocid koji je počinjen u Srebrenici iako snosi odgovornost zbog činjenice da neki od odgovornih za taj zločin nisu privedeni pravdi i procesuirani.
Podsjetimo, agent BiH u Haagu Sakib Softić predao je u ime BiH zahtjev za reviziju presude po tužbi BiH protiv Srbije za agresiju i genocid iako o ovom zahtjevu nije postignut konsenzus aktualnog Predsjedništva BiH. Softić je zahtjev predao zajedno sa šefom stručnog tima koji je radio na prikupljanju dokaza za reviziju presude po tužbi BiH Davida Scheffera te nizozemskog odvjetnika Phona van den Biesena.
Softić je tajništvu ICJ-a zahtjev predao na temelju Izetbegovićeve procjene da za to ima ovlasti. Sud je nakon toga od članova Predsjedništva BiH zatražio pojedinačno očitovanje o Softićevu pravnom statusu.
Sva trojica su nakon toga u Den Haag poslala odvojene odgovore, pri čemu je Izetbegović inzistirao na tvrdnji kako je Softić i dalje ovlašteni zastupnik BiH temeljem odluke Predsjedništva iz 2002.
U vezi s time sazvana je i Izvanredna sjednica Predsjedništva BiH, a prekinuta je odlaskom Bakira Izetbegovića, bošnjačkog člana, a potom i Dragana Čovića, hrvatskog člana Predsjedništva koji nije želio daljnje zaoštravanje odnosa te preglasavanja.
Odlukom Haškog suda da zahtjev nije legitiman poglavlje o reviziji tužbe prema Srbiji vjerojatno je zauvijek završeno.