"Europski zakoni bi trebali zatražiti od vladâ da osiguraju svim građanima dovoljne količine čiste i pitke vode te odvodnju. Zahtijevamo da: 1. Europske institucije i zemlje članice budu obvezne osigurati svim svojim stanovnicima pravo na vodu i odvodnju. 2. Da zalihe vode i upravljanje vodenim resursima ne budu predmetom 'unutarnjih tržišnih pravila' i da se vodoopskrba izuzme od liberalizacije. 3. Da EU poveća svoje napore u ostvarivanju univerzalne dostupnosti vode i odvodnje", navodi se u glavnim ciljevima ove građanske inicijative, koja je prikupljala potpise putem svojih stranica right2water.eu.
Građani EU se pozivaju na proglašenje vode i odvodnje kao ljudskog prava od strane Ujedinjenih naroda iz 2010. godine i naglašava se da bi liberalizacija samo dovela u nepovoljan položaj siromašne građane. Kampanja je koštala oko 100 tisuća eura, a glavni donator je bila Europska federacija sindikata javnih službi, navodi se na stranicama Europske komisije.
Čeka se na Hrvatsku, Dansku i Francusku
Broj potpisa, njih 1.659.543, će zasigurno rasti. Naime, od svih zemalja koje su sudjelovale u peticiji najviše je potpisa prikupljeno u Njemačkoj - više od milijun i 200 tisuća. Potpisi iz Francuske, kao i Hrvatske te Danske još nisu prebrojani. A upravo su Francuska i Njemačka države koje su se "opekle" prilikom pripuštanja vode tržišnoj utakmici. Pariška je voda nakon gotovo trideset godina uzeta 2010. godine privatnom sektoru i vraćena lokalnoj samoupravi, dok je najava da će se lokalne vodoopskrbe i odvodnje davati u koncesije privatnicima izazvao val prosvjeda po Njemačkoj.
Prema proceduri, Europska će komisija od organizatora peticije zatražiti dodatno razjašnjenje ove inicijative na javnom saslušanju u Europskom parlamentu. Komisija, dakako, nije obvezna postupiti prema željama građana, jer se ovakve inicijative smatraju savjetodavnim. Međutim, mora i podrobno objasniti zašto se neka legislativa, koja je izraz direktne želja građana, neće ostvariti.
Legalizacija trave, ekocid, pravo na financiranje školstva...
Od travnja kada je pokrenuta europska inicijativa građana ukupno je Komisiji prijavljeno devet važećih inicijativa, među kojima je najpopularnija inicijativa za temeljni dohodak, ali i za legalizaciju marihuane (Weed like to talk). Tu je i inicijativa da se planetu Zemlji priznaju prava, tj. da se kriminalizira ekocid u morima i na tlu EU, a zanimljiv je i zahtjev građana da se javno financiranje obrazovanja izuzme iz obračuna deficita zemalja članica koje u školstvo ulažu manje od europskog prosjeka.