GRAD U KOJEM SE NE ŽIVI, NEGO PREŽIVLJAVA: /

Djeca stradavaju u školama, vjernici u crkvama, a policija iznajmljuje oružje bandama

Image
Foto: AFP

Rio de Janeiro već se desetljećima bori s valom nasilja koji za sobom ostavlja tijela.

17.12.2017.
22:30
AFP
VOYO logo

Godinu dana nakon što je Rio de Janeiro diljem svijeta bio prikazan u punom sjaju koji sa sobom donose Olimpijske igre, AFP donosi priču o jednoj sasvim drugoj strani Rija. Ne radi se tu samo o bijedi siromaštvu favela već o vrlo konkretnim žrtvama nasilja u tim favelama. Priča je to o sasvim nedužnim žrtvama koje su ubili zalutali meci. Jedan takav metak ubio je fetus u majčinoj utrobi. Kakva je to stvarnost u kojoj netko može biti ubijen i prije no što je rođen?

U srpnju ove godine pucnjave u favelama postale su toliko uobičajene da se u tamošnjim medijima pojavila sintagma 'Rat u Riju' pod kojom su pisane vijesti o tim nemilim događajima. U pomoć je pozvana i vojska jer policija nije znala izaći na kraj s takvim valom nasilja, a bili su optuženi i da iznajmljuju oružje bandama. Grad sambe, predivnih plaža i nogometa našao se i spirali nasilja i korupcije koje je bila sasvim izvan kontrole.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

Brazilian Army soldiers frisk residents during a security operation, at Nova Holanda favela located at Mare Complex in Rio de Janeiro, Brazil on December 13, 2017. / AFP PHOTO / MAURO PIMENTEL

Aplikacija za praćenje pucnjava

I dok većina gradova u svijetu ima mobilne aplikacije za praćenje prometa, Rio ima aplikaciju za praćenje pucnjava. Zove se 'Fogo cruzado' ili u prijevodu - unakrsna vatra. Aplikacija prati pucnjave u realnom vremenu, kao i broj mrtvih u pucnjavama, policijske akcije u tijeku te daje informacije o mjestima koje bi u tom trenutku trebalo izbjegavati.

Sukobi policije s teško naoružanim narko dilerima mogu se dogoditi u bilo koje doba dana. Ispred škola, ispred crkava, mjesto se ne bira. I baš zato stradava sve veći broj nevinih promatrača.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

AFP je stoga odlučio napraviti multimedijski projekt u kojem su razgovarali sa žrtvama zalutalih metaka ili s njihovim voljenima. Radi se o ljudima kojima se život promijenio jer su bili na krivom mjestu u krivo vrijeme.

Image

A view of the Christ the Redeemer statue and the Morro da Coroa favela or shantytown (Coroa Hill) in Rio de Janeiro, Brazil, on November 8, 2017. In the favelas of Rio de Janeiro, clashes between police and traffickers have no time or place. They happen next to a school full of children or when people are leaving a church. This undeclared war with high-powered weapons intensified after the 2016 Olympic Games. The most brutal face of the economically collapsed city of Rio is reflected in the growing number of victims of stray bullets, mainly in the favelas where a quarter of the city's population lives, but also in the wealthy neighborhoods that surround them. AFP's "Stray bullets" project tells some of the victims' stories. / AFP PHOTO / MAURO PIMENTEL

Žrtve zalutalih metaka

Luciana Novales danas ima 34 godine. 5. svibnja 2003. zalutali metak joj je presjekao vratnu kralježnicu dok je sjedila u kantini na fakultetu. Od tog dana Luciana je tetraplegičar, paralizirana je od vrata naniže. Metak koji ju je pogodio ispaljen je tijekom obračuna policije i narkotrafikanata u faveli koja se nadvija nad sveučilištem Estácio de Sá. nakon dugotrajne rehabilitacije, Luciana može ponovno govoriti, a 2012. godine ušla je u politiku svojom kampanjom za prava osoba s invaliditetom. Prošle je godine postala članica gradskog vijeća.

'Zahvaljujem Bogu na svemu jer mi je unatoč mojim ograničenjima dao šansu da preživim i da pišem novo poglavlje svog života', kaže Luciana.

Image
Foto: AFP

Luciana Novaes, 34

Obitelj Amarals u siječnju ove godine sjela je na zajedničku večeru u popularnom restoranu, Njihova dvogodišnja kći, Sofia Lara, nalazila se u igraonici restorana dok su oni jeli. U jednom su trenu čuli policijski automobil u potjeri i samo jedan hitac. Potrčali su prema igraonici i vidjeli svoju djevojčicu kako leži u lokvi krvi. Hitno su je odvezli u bolnicu, ali Sofia je već bila mrtva. Do današnjeg dana, policija nije našla krivca za njenu smrt.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Ljudi u Riju preživljavaju. Tako se živi zbog nasilja. Čak i kod kuće, ne može se živjeti u miru', kaže Sofijin otac Felipe Amaral.

Image
Foto: AFP

Roditelji malene Sofije

15. travnja 1996. godine, dvogodišnji Maicon da Silva igrao se na ulici ispred obiteljske kuće. Pogodio ga je metak policajca koji je bio u potjeri za osumnjičenicima. Njegov otac Ze posljednja dva desetljeća pokušava istjerati pravdu. Prema službenom policijskom izvješću, maleni Maicon se 'opirao' što ga je činilo 'legitimnom metom u samoobrani od strane policajaca'. Dvogodišnji dječak je bio legitimna meta. Nitko nikada nije osuđen ni optužen. Cijeli slučaj razmatraju i organizacije za ljudska prava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cijeli AFP-ov projekt i priče žrtava i njihovih obitelji možete pogledati ovdje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo