korak do izvanrednog stanja? /

Gotovo 13.000 izbjeglica blokirano je na granici između Grčke i Makedonije

U Grčkoj je blokirano više od 30.000 ljudi. Gotovo 13.000 izbjeglica nalazi se samo na granici između Grčke i Makedonije u izuzetno teškim i nehumanim uvjetima

5.3.2016.
17:47
VOYO logo

Gotovo 13.000 migranata blokirano je na granici između Grčke i Makedonije u jako teškim uvjetima, rekao je u subotu jedan grčki dužnosnik, pred summit EU-a i Turske idući tjedan koji se smatra ključnim za rješavanje ove krize.

Image
KAMP PREKRCAN IZBJEGLICAMA /

Stanje na grčko-makedonskoj granici i dalje kaotično, jedna žena se iz očaja pokušala zapaliti

Image
KAMP PREKRCAN IZBJEGLICAMA /

Stanje na grčko-makedonskoj granici i dalje kaotično, jedna žena se iz očaja pokušala zapaliti

"Ovdje je 13.000 ljudi i gotovo 20.000 u ovoj prefekturi, što je više od 60 posto ukupnog broja migranata u zemlji", rekao je guverner grčke prefekture Makedonije, Apostolos Tzitzikostas, za televiziju Skai, koji nadgleda podjelu hrane u Idomeniju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ne možemo više sami nositi ovaj teret", rekao je, pozivajući grčku vladu da proglasi izvanredno stanje.

Broj tražitelja azila, ponajviše Sirijaca, Iračana i Afganistanaca, blokiranih u Grčkoj raste zbog toga što je Makedonija zatvorila granicu i restriktivnih mjera drugih balkanskih država, sve do Austrije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U zemlji je blokirano više od 30.000 ljudi.

Neke članice Europske unije neće početi primati izbjeglice ako se bitno ne smanji njihov priljev, rekao je austrijski ministar vanjskih poslova Sebastian Kurz za agenciju dpa u subotu, uoči summita EU-Turska posvećenog migraciji koji se održava idući tjedan.

"Mora svima biti jasno da će se broj izbjeglica koje dolaze u Europu vrlo brzo smanjiti ako zaustavimo ljude u Grčkoj", izjavio je ministar braneći oštru politiku nadzora granica u Austriji i balkanskim zemljama zbog čega su migranti blokirani u Grčkoj.

Nema raspodjele izbjeglica bez zaustavljanja imigracije

Kurz je kazao da je ohrabren pozivom predsjednika Europskog vijeća Donalda Tuska potencijalnim ekonomskim migrantima da ostanu kod kuće kao i nedavnom izjavom njemačke kancelarke Angele Merkel u kojoj se izjasnila protiv nastavka slanja izbjeglica migracijskom rutom iz Grčke u zapadnu Europu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"To su politike koje konačno upućuju na pravi smjer", ocijenio je Kurz.

"U srednjoročnom razdoblju, zemlje koje se trenutačno protive preraspodjeli mogle bi postati spremne za primanje izbjeglica", smatra on.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Međutim, takva raspodjela nije realna sve dok je priljev tako visok i dok su zemlje svjesne da politika (propuštanja migranata) rezultira sve većim i većim brojem dolazaka", istaknuo je.

On je odbacio zabrinutost da su austrijska ograničenja na granici i mjere koje poduzimaju balkanske zemlje kao reakciju na to prouzročile krizu u Grčkoj jer su migranti i izbjeglice ostali tamo blokirani.

"Istina je ta da je u Grčkoj sada samo 25.000 migranata. To je oko četvrtine njihovog broja u Austriji", rekao je.

Austrija je primila 90.000 migranata prošle godine, ali je zadnjih mjeseci promijenila politiku ustvrdivši da su potrebne nacionalne pogranične mjere u nedostatku politike EU-a o raspodjeli izbjeglica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kurz je izjavio uoči summita koji se održava u ponedjeljak kako ne samo da se nada da se priljev iz Grčke može zaustaviti nego da suradnja s Turskom i pomoć sirijskim izbjeglicama na Bliskom istoku mogu biti dodatni elementi u političkom paketu za rješavanje migrantske krize.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc 20
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo