RAD NA OPSKRBI /

Gomilaju se zalihe Milke i čipsa zbog ‘tvrdog’ brexita

Image
Foto: Facebook

Izlazak bez dogovora primorava kompanije na pripreme za eventualne poremećaje

21.2.2019.
8:44
Facebook
VOYO logo

Izlazak iz EU bez dogovora primorava prehrambene kompanije na pripreme za eventualne poremećaje u opskrbi.

Proizvođači hrane Kellogg i Mondelez, najpoznatiji po čokoladi Milka i čipsu Pringles, ubrzano gomilaju zalihe u Velikoj Britaniji kako bi zadovoljili potražnju u slučaju sve izglednijeg “tvrdog” brexita.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako se približava 29. ožujak kada će Ujedinjeno Kraljevstvo prestati biti članica Europske unije, izlazak bez dogovora primorava kompanije na pripreme za eventualne poremećaje.

Smanjivanje štete

Kako je Reutersu izjavio izvršni direktor Steve Cahillane, Kellogg otvara nove skladišta i gomila zalihe svojih grickalica i žitarica u nadi da će tako smanjiti štetu od zastoja na britanskoj granici i uvoznih carina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Također dogovara s dobavljačima povećanu isporuku sirovina. “Pripremamo se na najbolji mogući način”, izjavio je Cahillane. Razlog leži u tome što je Kelloggov opskrbni lanac vrlo izložen problemima koje donosi tvrdi brexit, naglašava Cahillane.

Primjerice, njegov čips Pringles drugi je najprodavaniji u Britaniji, nakon Pepsijevog Walkersa, a proizvodi se u Belgiji.

Prema podacima Euromonitora, Kellogg je lani uprihodio 342,6 milijuna dolara u Britaniji na prodaji tog čipsa koji u skladištima može provesti do 15 mjeseci. Međutim, još je veći problem poslovanje sa žitaricama koje je najveće u zapadnoj Europi s tržišnim udjelom od preko 23 posto.

Ovdje problem nastaje u suprotnom smjeru s obzirom da se glavne Kelloggove tvornice nalaze u Velikoj Britaniji, a kontinentnalna Europa sudjeluje s 18 posto prodaje Kelloggovih žitarica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U europskom okružju bez graničnih barijera Kelloggov poslovni model odlično funkcionira, ali u okružju carina i “tvrdog” brexita to se drastično mijenja, naglašava Cahillane.

Očekuju dogovor

Mondelez se s druge strane priprema za “meki” brexit vjerujući u dogovor političara u zadnji čas. “Ugrubo, očekujemo poremećaje u proizvodnom toku u trajanju tri do četiri tjedna”, kaže izvršni direktor Dirk Van de Put.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mondelez je povećao skladišne i prijevozne kapacitete u Britaniji i gomila zalihe svih svojih europskih proizvoda, uključujući kekse BelVita i čokoladu Milka, kaže čelnike Mondeleza.

Dodaje kako kompanija ne namjerava povećati cijene, ali bi ozbiljna devalvacija britanske funte mogla učiniti europsku robu vrlo skupom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo