TRUMPOVA PRVA GODINA, DEMOKRATI TRAUMATIZIRANI: /

Prekršio je baš sve kodekse: 'Taj neprestano vrluda, nemoguće je tako vladati!'

Image
Foto: AFP, MANDEL NGAN

U godini dana od neočekivane pobjede na američkim predsjedničkim izborima 8. studenoga 2016., Donald Trump je prekršio sve kodekse američkog predsjedništva.

5.11.2017.
8:13
AFP, MANDEL NGAN
VOYO logo

Koliko Trumpovi potezi uveseljavaju njegovu biračku bazu, toliko rastužuju njegove protivnike, dok ostatak svijeta taj novi način obnašanja predsjedničke dužnosti promatra u rasponu od znatiželje i začuđenosti do zapanjenosti.

Bilo da je u Ovalnom uredu, sjedištu svog poslovnog carstva Trump Towera u New Yorku ili u predsjedničkom zrakoplovu Air Force One, Trump svojim potezima i riječima jasno pokazuje koliko je frustriran u obnašanju predsjedničke dužnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kao predsjednički kandidat Trump je mandat osvojio retorikom "protiv elita" i obećanjima da će Sjedinjenim Državama vratiti nekadašnju veličinu, ali danas, kao 45. po redu američki predsjednik s mukom pokušava provesti izborna obećanja i najavljene reforme unatoč tomu što mu u korist idu dobri gospodarski pokazatelji (rast i zaposlenost).

Donald J. Trump (71), koji do ulaska u Bijelu kuću nije obnašao nijednu političku dužnost osvojenu na izborima, danas dijeli udarce bez zadrške, pjeni se pred kamerama Fox Newsa, jedine televizije koju gleda i kojoj daje gotovo sve svoje intervjue i ponaša se kao da je i dalje u kampanji, a ne u Ovalnom uredu s punim radnim vremenom i dužnostima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čovjek koji je obećavao da će biti "predsjedničkiji" od svih dosadašnjih stanara Bijele kuće (s izuzetkom Abrahama Lincolna), Trump svako jutro na Twitteru, svojoj omiljenoj tribini za komunikaciju s javnošću, isprazni po šaržer tvitova u kojima se najčešće obračunava s protivnicima.

Vjeran svojim obećanjima

U kampanji je Trump obećavao da će temeljito prodrmati Washington, a politiku "Amerika na prvom mjestu" pretvoriti u glavni motiv svojih poteza.

Trump predsjednik "prkosi medijima i birokratima koji idu predaleko", ocjenjuje Eric Beach, republikanski strateg.

Godinu dana nakon izbora i deset mjeseci nakon preuzimanja dužnosti, Trump je predsjednik koji uživa najmanju podršku u modernoj povijesti SAD-a. Prema anketi Gallupa njegova je popularnost pala na 33 posto i najniža je otkako je preuzeo dužnost. Ako se usporedi isto vremensko razdoblje Trumpa i petorice njegovih prethodnika, demokrata i republikanaca, Trump po popularnosti za njima debelo zaostaje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sustavno se obračunavajući s nasljeđem svoga prethodnika Baracka Obame, Trump je odabrao grublji i izravan stil, po njegovim riječima u ime "zaboravljene Amerike" koja ga je dovela na vlast. To je Amerika bijelih ljudi, kako su često govorili gnjevni bijeli radnici, najveći gubitnici globalizacije, čije je strahove i tjeskobe umio artikulirati u izbornoj kampanji.

"Naslijedio sam golem nered", ponavljao je u želji da istakne nasljeđe svojih prethodnika koje spominje vrlo rijetko i kojima se ne obraća za pomoć.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ponekad naivan, ponekad lukav, Donald Trump je tijekom mjeseci priznao koliko je teška predsjednička dužnost. Čovjek koji se hvalio majstorskim umijećem sklapanja poslova, kao predsjednik ne uspijeva upostaviti dobar dijalog s Kongresom, unatoč tomu što u oba doma većinu imaju zastupnici njegove stranke.

Kao predsjednik Trump niže nespretnosti, nastupa autoritarno i svađalački u komunikaciji sa zastupnicima i dužnosnicima i u nastojanju da provede izborna obećanja nailazi na blokade, bilo da je riječ o ograničenju useljavanja ili ukidanja dosadašnjeg zdravstvenog sustava, takozvanog Obamacarea.

Vrludanja

"Taj predsjednik neprestance vrluda, nemoguće je tako vladati", kazao je njujorški demokratski senator Chuck Schumer.

Bez obzira o kome je riječ, vođi republikanca u Senatu, sucu s Havaja, obavještajnim agencijama, guvernerki Portorika ili medijima koje optužuje za "plasiranje lažnih vijesti", Donald je u trajnoj ofenzivi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"U ratu je s gotovo cijelim svijetom ... Svakog tjedna Amerikancima predstavlja novog neprijatelja", kaže Julian Zelizer, profesor na sveučilištu u Princetonu.

Njegova glasnogovornica Sarah Huckabee-Sanders brani Trumpov ikonoklastički stil i tvrdi da "stanovnici ove zemlje nisu izabrali mlakonju. Željeli su čvrstog čovjeka koji zna uzvratiti kada je napadnut".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Trumpov je predsjednički mandat na početku i tek će se vidjeti kakav će biti učinak njegovih politika, primjerice u gospodarstvu, ali već sada su mnogi zabrinuti svojevrsnom erozijom predsjedničke dužnosti.

Bivši predsjednik George W. Bush upozorio je tako na izolacionizam, netrepeljivost i rast teorija zavjera i laži u američkoj politici. Predsjednik sklon "alternativnoj istini opasan je za demokraciju", upozorila su dva republikanska senatora.

"Trumpovi potezi i njegove riječi mogli bi imati golem učinak na najvažnije ustanove naše demokracije", ocjenjuje Julian Zelizer i upozorava: "Najveća opasnost leži u tome da nas možda više ništa neće moći začuditi".

Demokrati se teško oporavljaju

Godinu dana nakon poraza Hillary Clinton na predsjedničkim izborima američki demokrati teško se oporavljaju za nove izborne izazove, bez jasnog predvodnika koji bi se 2020. mogao suprotstaviti rekordno nepopularnom predsjedniku Donaldu Trumpu, piše France Presse.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Malo bi bilo reći da se u prvih deset mjeseci mandata Donalda Trumpa demokrati nisu uspjeli vratiti u prvi plan. Manjina su u oba doma Kongresa i ondje se uglavnom bave opstrukcijom.

No za neke zastupnike stranke koja je iznjedrila Baracka Obamu i Billa Clintona čaša je napola puna. Stranka je "jedinstvenija i dinamičnija nego prije godinu dana", smatra senator Chris Coons, aludirajući na jaz koji je neko vrijeme dijelio pristaše Hillary Clinton i Bernieja Sandersa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Otprilike 1100 dana do idućih predsjedničkih izbora, "ne postoji niti nasljednik, niti vodeća osoba u utrci" za demokratsku predsjedničku nominaciju, rekao je profesor politologije Chris Galdieri, s Koledža Saint Anselm u New Hampshireu.

Prvi okršaj dogodit će se iduće godine, na izborima za Kongres u studenome 2018. "Ono što će se dogoditi 2018. utjecat će na 2020.", rekao je demokratski senator Chris Van Hollen.

France Presse donosi popis potencijalnih demokratskih kandidata za Bijelu kuću 2020. Hillary Clinton je obećala da je za nju to završena priča.

Sedamdesetgodišnjaci

Samozvani demokratski socijalist iz Vermonta, senator Bernie Sanders, nije rekao da se ne želi ponovno kandidirati. Sudjeluje na skupovima u zemlji, u televizijskim debatama s republikancima i čuva organizaciju aktivista koja mu je ostala od kampanje. Ali na dan idućih predsjedničkih izbora imat će 79 godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njegova kolegica, senatorica iz Massachusettsa Elizabeth Warren, koja sada ima 68 godina, popularna je među članovima lijevog krila stranke zbog svoje borbe protiv Wall Streeta.

Bivši američki potpredsjednik Joe Biden, koji 2016. nije sudjelovao u predsjedničkoj utrci, nije baš jasan. "Odlučio sam da neću odlučiti da se ne kandidiram", rekao je. Godine 2020. imat će 77 godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nove nade

Cory Booker (48), senator iz New Jerseyja, mlad je i talentiran govornik koji zna kako osvojiti simpatije publike i jedan od dvoje afroameričkih demokrata u gornjem domu Kongresa.

Kamala Harris (53) iz Kalifornije tek je stigla u Senat, praćena karizmom stečenom u svojoj državi borbom za građanska prava i prava imigranata.

Drugi perspektivni demokrati su senatori Chris Murphy (Connecticut), Kirsten Gillibrand (New York) i Sherrod Brown, 64-godišnji ljevičarski populist; gradonačelnik Los Angelesa Eric Garcetti te guverner Montane Steve Bullcok.

Slavni

Zašto Donaldu Trumpu ne suprotstaviti Oprah Winfrey? Zvijezda među zvijezdama u SAD-u koja posjeduje vlastito medijsko carstvo i velik račun u banci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Milijarder iz svijeta sporta i zabave Mark Cuban ili veliki donator i borac za zaštitu okoliša Tom Steyer mogli bi također doći u obzir kao protukandidati milijarderu Trumpu.

Nepoznata lica

Demokratski zastupnik koji se prvi i za sada jedini izjasnio da se želi natjecati za demokratsku predsjedničku nominaciju je John Delaney, milijunaš rođen u skromnoj obitelji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Spominju se i kongresnici Seth Moulton, bivši vojnik s diplomom s Harvarda, te Tim Ryan, koji želi predstavljati radničku klasu srednjeg zapada.

Matt Paul, demokratski konzultant koji je prošle godine radio za Hillary Clinton, kaže da bi Amerikance mogao zaintrigirati posve novi kandidat.

"Vladat će velik pritisak da se pronađe novo lice, s novom pričom, netko neovisan tko će uspjeti ponovno privući biračko tijelo", rekao je.

nedelja
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo