jedna od najvećih wiki obmana! /

Godinama izmišljala događaje iz ruske povijesti na Wikipediji: 'Sadržaj koji je pisala bio je vrlo kvalitetan'

Image
Foto: Shutterstock

Predstavljala se kao stručnjakinja, a izmišljala je države, bitke, aristokrate…

26.7.2022.
14:30
Shutterstock
VOYO logo

Provela je godine pišući lažne priče o srednjovjekovnoj ruskoj povijesti - na Wikipediji. Predstavljala se kao stručnjakinja, a izmišljala je države, bitke, aristokrate… Riječ je o jednoj od najvećih obmana na toj platformi, prenosi Vice.

Prevaru je otkrio jedan kineski romanopisac koji je tražio inspiraciju za svoju knjigu. Naišao je članak o ruskom rudniku srebra i pomislio - izvrsno, kakav dobar materijal za roman!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U članku je bilo navedeno kako su rudnik otkrili ruski seljaci 1344. godine, a da je tamo radilo više od 40 tisuća robova. U članku je detaljno bio opisan geološki sastav tla, struktura rudnika, radni proces…

A pisac, nažalost, nije imao pojma da je naišao na potpuno fiktivan svijet koji je osmislila jedna Kineskinja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kada je počeo provjeravati priču o rudniku srebra, pisac je dobio dojavu od jednog Rusa koji ga je molio da provjeri činjenice u referencama svog teksta. Otkrio je da stranice knjiga, koje su bile navedene kao reference u tekstovima - uopće ne postoje!

Image
Najveća enciklopedija /

Wikipedija slavi 20 godina postojanja: 'Najveće digitalno dobro koje je internet dao'

Image
Najveća enciklopedija /

Wikipedija slavi 20 godina postojanja: 'Najveće digitalno dobro koje je internet dao'

Na kineskoj Wikipediji od 2019. godine ta je Kineskinja vješto ispreplitala činjenice i fikciju - do te mjere da to apsolutno nitko nije primijetio godinama!

"Sadržaj koji je pisala bio je vrlo kvalitetan, a članci su bili međusobno povezani", objasnio je jedan veteran-autor kineske Wikipedije.

Jedan od njenih najdužih članaka bio je skoro jednako dug kao Veliki Gatsby. Koristila je formalni, autoritativan ton kakav se koristi u enciklopedijama i detaljno opisala tri tatarska ustanka u 17. stoljeću. Upotpunila ih je i mapom koju je također izradila sama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nije sve stalo na kineskoj Wikipediji - jedan od članaka, istovremeno i članak u kojem je najviše izmišljotina, bio je o deportaciji Kineza u Sovjetskom savezu 1920-ih i '30-ih godina. Bio je toliko dobro napisan da je izabran kao istaknuti članak - i preveden na druge jezike…

Kako stoji u tekstu koji je objavio Vice, njeni korisnički računi trajno su suspendirani, a većina njenih članaka je obrisana. Ipak, ovo je lekcija kako ne treba vjerovati svemu što stoji na internetu i koristiti samo kredibilne izvore.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
bomba
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo