'AFGANISTAN JE ŽRTVA BIDENOVA GREŠKE' /

Svi se osjećaju izdano: 'Mogli su postići dogovor, ovako je nastao kaos. Da je SAD ostao dosljedan...'

Image
Foto: Profimedia

Fawzia Koofi tvrdi da je SAD pogriješio davši talibanima dozvolu putovanja, ali i povukavši se prije sklapanja sporazuma

23.8.2021.
14:41
Profimedia
VOYO logo

Amerika je pogriješila, smatra ugledna afganistanska političarka Fawzia Koofi. Drži da stvari vjerojatno ne bi izmakle kontroli te da bi se pregovori između afganistanskih vlasti i talibana nastavili da je Joe Biden odlučio prolongirati povlačenje američke vojske za mjesec dana. Drži da je brže-bolje povlačenje vojske poništilo sve zaključke pregovora, u koje je bio uključen i SAD.

"Afganistan je žrtva pogreške. Predsjednik Biden mogao je pričekati smirivanje političke situacije i pokušati doći do sporazuma. Moglo je doći do dogovora. Ovako, kaos koji je nastao u zemlji nepotrebno je doveo u rizik veliki broj ljudi", rekla je za Guardian Koofi, inače bivša parlamentarna zastupnica, prva žena potpredsjednica afganistanske Narodne skupštine i aktivistica za ženska prava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
POGREŠAN POTEZ /

Britanski diplomati tvrde: Debakl u Afganistanu potkopat će status Zapada u svijetu, a džihadisti će posvuda ojačati

Image
POGREŠAN POTEZ /

Britanski diplomati tvrde: Debakl u Afganistanu potkopat će status Zapada u svijetu, a džihadisti će posvuda ojačati

Nezadovoljna je američkom organizacijom pregovora. Smatra da su talibani zloupotrijebili ukidanje zabrane njihova putovanja, koja je trebala poslužiti za njihov neometan dolazak na pregovore u katarsku Dohu. "Otišli su u Kinu, Rusiju, Tursku i Iran kako bi ojačali podršku tih zemalja. Zato svijet mora pomno promatrati kako će se razvijati ova situacija", smatra.

Svi se osjećaju izdano

Dodala je da su Afganistanci, unatoč tome, priželjkivali odlazak međunarodnih snaga. "Nije održivo ni logično s ijedne strane gledišta promatrati strane sile kako štite tvoju zemlju, ali je pogrešno što se povlačenje dogodilo sada, kada su svi bili toliko blizu konačnog dogovora. Da su Amerikanci ostali dosljedni svom političkom pritisku na pobunjenike, sigurna sam da bi pregovori uspjeli", naglasila je Koofi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Smatra da se svi osjećaju izdano, jer međunarodna zajednica nije učinila ono što je najavila. Boji se za budućnost svoje zemlje, jer ne zna što će se dalje događati, ali poručuje da talibani trebaju poduzeti hrabre korake.

"U izjavama za medije talibani su poručili da su stvari sada drugačije. Talibani moraju poduzeti hrabre korake kako bi promijenili svoje stare navike, jer jedno su političke izjave, a drugo borci na terenu koji se s tim stavovima ne slažu. Talibanski politički vođe, neki od njih, u Kataru su uvidjeli kako je moguće imati emirat koji poštuje žene, dozvoljava im da se školuju i da se bave politikom.

Ali talibanski pristup vjeri je duboko konzervativan i pomiješan s tradicijom koja nema veze sa islamom. Burki, recimo, nema mjesta u islamu, ali mnogo mladih talibana to ne zna jer nisu obrazovani. Nedavno sam razgovarala s mladim talibanom. Pitala sam ga što ga je navelo da im se priključi. Rekao je da ga je pozvala njegova vjera. Ali što on zna o vjeri kada se uopće nije školovao!?", pita se afganistanska političarka.

Dodaje da mnogi Afganistanci neće više imati povjerenja u SAD. No, 2014. je John Kerry postavio prodemokratskog Ashrafa Ghanija za predsjednika Afganistana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Tako da je vrlo teško predvidjeti budućnost. Okolnosti su vrlo neizvjesne. U najboljem scenariju uspjet ćemo formirati uključivu vladu koja će brinuti o potrebama svih Afganistanaca te imati izbore na kojima će sudjelovati žene i sve društvene skupine. U najgorem slučaju će nam međunarodna zajednica posve okrenuti leđa i Afganistan će kao Islamski emirat ponovno potonuti u mizeriju. Jedino što mi preostaje jest ostati i boriti se za naše žene i muškarce", poručila je Koofi.

Dala je krv za Afganistan

Ostanak, u njenom slučaju predstavlja rizik, a borba predstavlja žrtvu. Već su ju dvaput pokušali ubiti. Prošloga kolovoza ustrijeljena je u rame. No, Afganistan nikad ne bi napustila, jer, kaže, za njega još uvijek ima nade.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ovo je moja zemlja i živjela sam s usponima i padovima Afganistana čitav život. Mislim da to više nije ni pitanje izbora. Nikad ne bih mijenjala ovu klimu, toplinu mojih ljudi za bilo koju zemlju na svijetu. Dala sam krv za Afganistan. Ali, u ovom trenutku sam u opasnosti, u riziku zbog onoga što jesam i što radim. Javno govoriti znači izravno se suprotstaviti onima koji misle drugačije, a to nisu samo talibani već i razne druge grupe.

Kćeri su mi u Kabulu, kuća moje sestre napadnuta je, svi članovi moje obitelji, žene i muškarci, su u velikoj opasnosti. Kad bih imala izbora, odvela bih kćeri negdje na sigurno, ali bih se onda vratila", zaključila je afganistanska političarka Fawzia Koofi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo