Naime, taj je sud presudio da je Island prije četiri godine, kad se 2008. urušio njihov bankovni sustav, imao pravo odbiti hitnu isplatu osiguranja štedišama propale internetske banke Icesave u Velikoj Britaniji i Nizozemskoj.
Island je tada odbio pokriti gubitke banke prema stranim štedišama na teret poreznih obveznika, a sud EFTA-e sada je tu odluku sada proglasio legalnom.
Naime, sud je presudio da Island nije odmah morao obeštetiti strane štediše "zbog sistemske krize i udara koji se dogodio zemlji", prenosi Bloomberg. Island se jest obvezao da će s vremenom vratiti novac stranim štedišama, ali zbog kolapsa financijskog sistema 2008. nisu to mogli napraviti odmah prema svim štedišama.
Podsjetimo, štediše iz Velike Britanije i Nizozemske su, privučeni visokim kamatama, položili ušteđevinu u internetsku banku Icesave, što je bila podružnica jedne od najveće tri islandske banke - Landesbanki. Prikupili su tako milijarde dolara depozita, a kad je tijekom financijske krize banka propala, štedišama iz Islanda su depoziti spašeni prebacivanjem u solventne banke, ali ne i onima iz drugih zemalja (njih oko 350.000 iz Nizozemske i Velike Britanije).
Pitanje povrata depozita štedišama iz Velike Britanije i Nizozemske je dvaput išlo i na referendum, na kojem su građani odbili spašavati banku. U međuvremenu su vlade Velike Britanije i Nizozemske potrošile 3,9 milijardi eura za isplatu osiguranja onima koji su izgubili ušteđevinu u kolapsu Icesavea.
Kako su pak građani odbili platiti pogrešno poslovanje banke, na kraju je rasprodana imovina Landsbankija, a dosada je isplaćeno otprilike pola od iznosa kojeg su dale vlade Velike Britanije i Nizozemske. Cijeli dug bi, po procjenama, trebao biti vraćen u cijelosti u roku od tri godine.