Mađarska se više ne može smatrati demokracijom, a europske vrijednosti u toj zemlji su pod sustavnom prijetnjom, objavio je Europski parlament u izvješću usvojenom u četvrtak, javlja Politico. U ovom trenutku, zaključak je izvješća, Mađarska je postala "izborna autokracija".
Zahtjev - koji je usvojen s 433 glasa za, 123 protiv i 28 suzdržanih - predstavlja još jednu simboličnu opomenu institucija EU-a prema Mađarskoj, koja se godinama suočava s kritikama zbog zabrinutosti europske zajednice za vladavinu prava u toj zemlji.
'Hibridni režim izborne autokracije'
Iako potez parlamenta vjerojatno neće dovesti do bilo kakve posebne kazne, članovi parlamenta u svom su izvješću naveli niz problema - od funkcioniranja izbornog sustava u zemlji do neovisnosti pravosuđa. Također su izrazili bojazan o akademskim i vjerskim slobodama, kao i pravima ranjive populacije.
"Duboko žalimo što je nedostatak odlučne akcije od EU-a pridonio slomu demokracije, vladavine prava i temeljnih prava u Mađarskoj, čineći zemlju hibridnim režimom izborne autokracije", rekla je zastupnica Zelenih u Europskom parlamentu Gwendoline Delbos -Corfield, vodeća europarlamentarka u dosjeu.
Parlament nije jedina institucija EU-a u sukobu s Budimpeštom. Europska komisija bila je uključena u dugu bitku s mađarskom oko oko vladavine prava, vršeći pritisak na zemlju zbog navodne zlouporabe javnih sredstava za bogaćenje osoba bliskih vladajućoj stranci Fidesz. Očekuje se da će Komisija u nedjelju preporučiti značajno smanjenje fondova EU-a za Mađarsku, a također će zemlji dati nekoliko mjeseci da pronađe kompromis.
Europski parlament 2018. pokrenuo postupak protiv Mađarske
Parlament je također dugo bio kritičan prema stanju mađarske demokracije. Još 2013. donio je takozvano Tavaresovo izvješće — nazvano po portugalskom europarlamentarcu Ruiju Tavaresu — koje je upozorilo na rizike za neovisnost pravosuđa, medijski pluralizam, izborni sustav, vjerske slobode i prava manjina u zemlji.
U 2018., zastupnici Europskog parlamenta poduzeli su povijesni korak pokretanja takozvanog postupka EU-a prema članku 7. protiv Mađarske — procesa koji se koristi kada se smatra da je država članica u opasnosti od kršenja temeljnih vrijednosti Unije. Taj je proces u međuvremenu zastao u Vijeću EU-a koje okuplja dužnosnike zemalja članica.
Izvješće od četvrtka potiče Vijeće da poduzme mjere protiv Mađarske. Tekst uključuje nacrt mogućeg prijedloga Vijeća u kojem se navodi da "postoji jasan rizik od ozbiljnog kršenja vrijednosti od strane Mađarske na kojima se temelji Unija".