Zbog straha od toga da će Putin "zatvoriti pipu", Europa razmišlja o korištenju ugljena, javlja RTL. Njemačka je prošli tjedan najavila da bi ugljen mogao biti ključni, a javili su se Austrijanci i Nizozemci, koji također razmišljaju o paljenju termoelektrana na ugljen.
Ugljen je iznimno štetan za okoliš, a prije pola godine pao je dogovor u Glasgowu da će reći zbogom ugljenu. U Kini se danas kopa masovno, sad kad su COVID blokade u Šangaju ukinute, i izvozi se masovno. Australci više toliko ne troše ugljen jer su dobrim dijelom prešli na zelenu energiju, ali ga i dalje kopaju i izvoze.
"Ako se veliki vraćaju ugljenu, izgledno je da će i mali nastojati to brzo slijediti. Tako da Glasgow postaje još jedan pregaženi dogovor i propuštena prilika za svjetske lidere", objašnjava Mladen Domazet iz Instituta za političku ekologiju.
Obećali smo ugasiti Plomin
O čemu se ustvari radi? Njemačka je ugasila svoje nuklearke, a one se ne mogu opet brzo pokrenuti poput elektrana na ugljen. Ali ni Njemačka, Austrija ni Nizozemska neće odmah sutra upaliti peći s ugljenom, njihovi lideri tek su najavili da postoji ta mogućnost.
Hrvatska je u Glasgowu obećala da će ubrzano ugasiti Plomin, svoju jedinu preostalu termoelektranu na ugljen. Inače, u Hrvatskoj već desetljećima ugljen ne kopa. "Posljednji ugljenokop u Hrvatskoj je bio Tupljak u Istri, ali taj je zatvoren 90-ih godina", kaže Marijo Zrna iz Tehničkog muzeja Nikola Tesla.
Kod susjeda u BiH je još uvijek sedam aktivnih rudnika u kojima se kopa ugljen, odnosno ugalj.