Članice Europske unije koje koriste zajedničku valutu, euro, dogovorile su novi sporazum o porezima i budžetima kojim bi se trebala riješiti dužnička kriza u eurozoni, javlja BBC.
Međutim, pokušaj Njemačke i Francuske da promjene temeljnog sporazuma Unije, Lisabonskog ugovora, podrže baš sve njezine države članice podbacio je kada je riječ o Velikoj Britaniji, jer je premijer David Cameron ustrajao na tome da se Veliku Britaniju izuzme od primjene nekih dijelova nove financijske regulative. Kako je rekao, to ne bi bilo u interesu njegove zemlje.
Njegovo je ponašanje, međutim, naišlo na osudu drugih čelnika, pa je tako litavska predsjednica Dalia Grybauskaite otvoreno kazala: "Nije Europa podijeljena, Britanija je podijeljena. I izvan su procesa odlučivanja. Europa je ujedinjena".
Jedan visoki EU diplomat nazvao je pregovaračku taktiku britanskog premijera Davida Camerona "nespretnom", prenosi Reuters.
Za "Merkozy-mjere" na kraju je glasovalo 26 od 27 zemalja EU, no u prvi tren podršku je odbila dati Mađarska, dok su Švedska i i Češka tražile malo vremena da se konzultiraju sa svojim parlamentima. Na kraju su i Mađari, Šveđani i Česi pristali na sporazum koji će napokon stvoriti fiskalnu uniju, doduše za sada bez Velike Britanije.
Kaznene odredbe
Spasonosne mjere EU koje su osmislili njemačka kancelarka Angela Merkel i francuski predsjednik Nicolas Sarkozy, između ostalog, predviđaju uvođenje "kočnica zaduživanja" u nacionalno zakonodavstvo i automatsko uvođenje kazni za zemlje koje se ne budu držale kriterija za gospodarsku stabilnost.
Dogovoren je i zajednički fond za pomoć, težak 500 milijardi eura.
Njemačka kancelarka Angela Merkel rekla je da je jako zadovoljna odlukama. "Svijet će vidjeti da je Europa naučila na svojim greškama i izbjegla 'loš kompromis'", rekla je.
Predsjednik Europske središnje banke Mario Draghi nazvao je odluku korakom u pravom smjeru prema strožim proračunskim pravilima koja su nužna ako euro zona želi ojačati nakon dvije godine nesigurnosti.
Američka i europska tržišta su nakon ove vijesti već pozitivno reagirala. No, ovaj sporazum ne znači da je sve definitivno riješeno. Uskoro se mogu pojaviti novi problemi, koji će se opet morati rješavati u hodu.