Šestero ljudi je ubijeno, a 24 ranjeno u ubilačkom pohodu na Državnom sveučilištu u ruskom gradu Permu. To su trenutačno službene brojke koje iznose ruski mediji, iako su ranija izvješća govorila o čak osmero mrtvih i 28 ozlijeđenih. Russia Today piše kako je 19 ranjenih zadobilo prostrijelne rane, ali nije poznato kako su ostali ozlijeđeni.
Napadač je 18-godišnji student Timur Bekmansurov koji je naoružan prerađenom puškom turske proizvodnje oko 8 sati ujutro ušetao u zgradu sveučilišta i počeo pucati po učionicama. Brojni su se studenti i profesori u strahu od pokolja spašavali zaključavanjem po prostorijama ili skokovima kroz prozor.
"U učionici je bilo oko 60 ljudi. Zatvorili smo vrata i zabarikadirali ih stolicama", rekao je za Reuters student Semjon Karjakin.
Ranio ga prometni policajac
Još uvijek nije sasvim sigurno je li napadač živ ili je ubijen u obračunu s policijom. RIA Novosti pišu kako je nakon dojave na poprište prvi stigao prometni policajac koji je ušao u zgradu i zapucao na napadača te ga ranio. Sveučilišna glasnogovornica poslala je znakovitu poruku kako je mladić "likvidiran", ne pojašnjavajući je li ubijen ili onesposobljen. Gazeta.ru, pak, piše da je potvrđeno kako je napadač u bolnici u izuzetno teškom stanju.
"Zadobio je prostrijelne rane prsa i udova", stoji u izvješću Ruskog istražnog odbora, koji je pokrenuo posebnu istragu zbog zločina u kojem je poginulo dvoje ili više ljudi.
Sućut Vladimira Putina
Na poprište zločina stigli su premijer Mihail Mišustin, ministar obrazovanja i znanosti Valerij Falkov, ministar zdravstva Mihail Muraško, guverner Perma Dmitrij Mahonin i javni tužitelj Pavel Buktojarov. Predsjednik Vladimir Putin izrazio je sućut obiteljima ubijenih te osudio ovaj zločin istaknuvši da je to "izopačena" posljedica globalizacije.
Uz istražitelje, koji ispituju svjedoke, stigli su i psiholozi, a iz Moskve je poslan i posebno opremljeni medicinski zrakoplov s timom anesteziologa, kirurga i traumatologa. Nastava na sveučilištu je otkazana do daljnjega.
Ostvarenje sna?
Ruska društvena mreža VKontakte obrisala je napadačev profil na kojem je on mjesecima unaprijed najavljivao pokolj i hvalio se kako mu se "sviđa nanošenje boli ljudima".
"Dugo sam razmišljao o ovome. Prošle su godine i shvatio sam da je došlo vrijeme da ostvarim svoj san", bila je jedna od Bekmansurovljevih poruka. On se u svojim istupima ograđivao od politike i religije, tako da se zasad pretpostavlja kako je motiv napada - mržnja.
U trenutku napada, na sveučilištu je bilo 3000 studenata. Njih su taksisti, nakon što je policija otvorila barikade, besplatno odvezli kućama. Lokalne vlasti su proglasile 21. rujna danom žalosti.