DUGO NA NIŠANU: /

Otkrili razlog likvidacije generala; Pala krvava zakletva i jeziva prijetnja: 'Još ne shvaćaju što su napravili...'

Image
Foto: Profimedia

Ubojstvo generala Kasima Sulejmanija predstavlja dramatičnu eskalaciju u tinjajućem sukobu Amerike i Irana, koji bi mogao imati značajne posljedice. Za očekivati je da će biti odmazde.

4.1.2020.
21:07
Profimedia
VOYO logo

Svijet strahuje od početka novog sukoba koji bi mogao prerasti i u treći svjetski rat. I dok Donald Trump i društvo opravdavaju likvidaciju najmoćnijeg iranskog generala Kasema Sulejmanija njegovim navodnim planom da ubije tisuće Amerikanaca, ostali svjetski državnici mu se čude, osobito jer odluku o napadu nije raspravio sa svojim partnerima. Trumpova svojeglavost mogla bi ovaj put izazvati teške posljedice, javlja RTL.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na ulice Bagdada, među ljude koji tuguju za Kasemom Sulejmanijem sišao je i iranski premijer, dok je tamošnji predsjednik Rohani posjetio obitelj najmoćnijeg iranskog generala i rekao im da Sulejmanijeva smrt neće ostati neosvećena.

Image
KRENULA OSVETA ZBOG UBOJSTVA SULEJMANIJA? /

Rakete pogodile Zelenu zonu u Bagdadu, pale su u blizini američke ambasade

Image
KRENULA OSVETA ZBOG UBOJSTVA SULEJMANIJA? /

Rakete pogodile Zelenu zonu u Bagdadu, pale su u blizini američke ambasade

Predsjednik Irana uputio jezivu prijetnju

"Oni još ne shvaćaju kakvu su grešku napravili. Njezine će posljedice tek vidjeti i to ne samo danas, nego i u godinama koje slijede", izjavio je predsjednik Irana Hasan Rohani.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iranski militanti otkrili su crvenu zastavu, koja simbolizira potrebu za 'krvavom osvetom' Ovo se smatra upozorenjem da je zemlja spremna ispuniti svoje obećanje da će uzvratiti Americi i Trumpu. U jezivom potezu, preko ratne zastave su napisane riječi: „Oni koji se žele osvetiti Huseinovoj krvi“.

Crvene zastave u šijitskoj islamskoj tradiciji simboliziraju krv koja je nepravedno prolivena i također služi kao upozorenje da se osveti onoga tko je ubijen. Zastava se vijori iznad džamije Džamkaran koja leži na periferiji svetog grada Kom, oko 160 kilometara južno od Teherana, javlja Kurir.

'Tko će se osvetiti za krv mog oca?'; 'Svi ćemo se osvetiti'

Postavljena je na vrh jarbola dok je kći generala Sulejmanija razgovarala s iranskim predsjednikom od kojeg zahtijeva da uzvrati udarac nakon šokantnog ubojstva njenog oca. Tijekom Rohanijeve posjete upitala je Rohanija: 'Tko će se osvetiti za krv moga oca?'

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vijesti iračkog Kurdistana, Rudav, izvijestile su da je predsjednik odgovorio: "Osvetit ćemo se, svi ćemo se osvetiti njegovoj krvi. Ne brinite se."

Vijest je uslijedila nakon što je iranski vođa tvrdio da je pronašao nekoliko američkih ciljeva koje bi mogli napasti, uključujući "razarače i ratne brodove" blizu Perzijskog zaljeva. Iako su u cijelom području proglašena tri dana žalosti, novi vođa Kudsa već je izabran, a prvi zadatak mu je osmisliti iransku osvetu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Što je naš kriminalni neprijatelj smjeliji i što više širi svoje zločine, muslimanski narodi postaju uzbuđeniji i sve više željni ući u borbu", rekao je Esmail Ghani, novoimenovani zapovjednik postrojbi Kuds Iranske revolucionarne garde.

Trump tvrdi: Planirao je napade protiv Amerikanaca

Donald Trump, kojeg zbog ovog napada kritiziraju i NATO saveznici tvrdi ovime nismo počeli, nego završili rat.

"Planirao je napade protiv Amerikanaca, ali sada su njegova zlodjela zauvijek zaustavljena. Zaustavljena su zauvijek. Ne znam znate li što se događalo, ali planirao je vrlo veliki napad i ulovili smo ga", izjavio je američki predsjednik Donald Trump.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zapravo ulovio ga je, jer odluka o napadu stigla je od samog predsjednika, koji o tome nije obavijestio ni Kongres, a ignorirao je, tvrdi njegov protukandidat, i američke sigurnosne službe.

'Nažalost, Trump je poslušao desne ekstremiste'

"Nažalost, Trump je zanemario savjete vlastitih sigurnosnih službi i poslušao desne ekstremiste. Neki od njih su počeli i rat u Iraku", rekao je Bernie Sanders, demokratski senator.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Posve je jasno da ni Irak ni Iran više nisu sigurne zemlje za Amerikance, ali ni za njihove saveznike. Članice NATO-a već su počele privremeno povlačiti svoje trupe s obuke u Iraku.

"Sjedinjene Države su poduzele ovu akciju na osnovu svojih informacija i reagirale bez da su to raspravili s partnerima", rekao je australski premijer Scott Morrison. I dok je Njemačka već povukla svoje vojnike iz Iraka, američka je vojska ondje sve brojnija. SAD na Bliski istok šalje dodatnih 3 i pol tisuće vojnika kojima je zadatak - zaštita interesa. I to ne samo američkih, tvrde.

"Iskreno, Europa nije bila od pomoći kakvu sam priželjkivao. Britanci, Francuzi i Nijemci trebaju shvatiti što smo napravili. Što su Amerikanci napravili: spasili su živote i u Europi", izjavio je američki državni tajnik Mike Pompeo.

Ovo je praktički bila objava rata

Kako BBC navodi u svojoj analizi, ubojstvo generala Kasima Sulejmanija predstavlja dramatičnu eskalaciju u tinjajućem sukobu Amerike i Irana, koji bi mogao imati značajne posljedice. Za očekivati je da će biti odmazde. Lančana reakcija i osveta mogle bi uvesti dvije zemlje u direktni sukob.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Philip Gordon, koji je u Obaminoj administraciji bio koordinator Bijele kuće za Bliski istok i Perzijski zaljev, opisuje ubojstvo Sulejmanija skoro kao "objavu rata" Amerike Iranu. Kuds jedinice su dio iranskih sigurnosnih službi za operacije u inozemstvu. Godinama je Sulejmani bio ključni inicijator širenja iranskog utjecaja u Libanonu, Siriji i Iraku. On je planirao napade i tako učvršćivao odnos Teherana sa saveznicima u regiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ipak, stav Washingtona je da su mu ruke bile zaprljane krvlju američkih državljana, ali u Iranu je bio vrlo popularan. Praktično je rukovodio kontranapadom Teherana kada su im Amerikanci uveli sankcije i kada je počeo pritisak međunarodne zajednice na Iran.

Zašto sada? Što se promijenilo?

Tako da nije čudno što je Sulejmani bio na Trumpovom radaru, već je pitanje zašto je taj napad izvršen sada.

Amerika je okrivila Teheran za niz raketnih napada na američke baze u Iraku. Jedan američki civil - građevinar - je ubijen tijekom tih akcija. Međutim, ranije iranske operacije - napad na tankere u Zaljevu, gađanje američkih bespilotnih letjelica, čak i napad na najveću saudijsku naftnu kompaniju - prošle su bez američkog odgovora. Na posljednje raketne napade Pentagon je uzvratio napadom na iračku miliciju, koju podržava Iran. To je dovelo do demonstracija i juriša na američku ambasadu u Bagdadu.

U objašnjenju Pentagona zašto je Sulejmani ubijen ne ističu samo njegovo ranije djelovanje, već dodaju da bi njegovo ubojstvo trebalo i druge protivnike odvratiti od budućih akcija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

General je, kako se navodi, "aktivno razrađivao planove napada na američke diplomate i osoblje ambasada u Iraku i širom regije". Veliko je pitanje što će se dalje događati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Trump je htio dokazati da Amerika još može pokazati zube?

Trump se nada da će jednom dramatičnom akcijom uspjeti da prestraši Iran, ali i da dokaže sve neprijatnijim saveznicima u regiji - poput Izraela i Saudijske Arabije da Amerika i dalje može pokazati zube. Ipak, teško je zamisliti da to neće naići na snažan odgovor Teherana, čak i ako to ne bude odmah.

Mogu li američke trupe u Iraku biti slijedeća meta Irana? U Iraku ima oko 5.000 američkih vojnika i oni su očigledno moguća meta. Takve ciljeve su Iran njegovi i saveznici gađali u prošlosti. Napetosti u regiji će rasti.

Isto tako, moguće je da iranski odgovor bude asimetričan - ne samo udar za udar. Mogli bi zaigrati na kartu podrške koju imaju u regiji - preko savezničkih snaga koje je osnovao i izgradio upravo Sulejmani. Mogla bi, primjerice, uslijediti nova opsada američke ambasade u Iraku, što bi iračku vladu dovelo u tešku poziciju i dovelo u pitanje tamošnji angažman američke vojske.

Nadalje, to bi moglo dovesti do demonstracija na drugim mjestima i time bude opravdanje za nove napade.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odstranio generala kojeg je smatrao 'jako lošim čovjekom'

Napad na Sulejmanija bila je jasna demonstracija američkih vojnih i obavještajnih sposobnosti. Mnogi u regiji neće žaliti što je preminuo, ali je li to bio najmudriji potez Trumpa?

Koliko dobro je Pentagon pripremljen za neizbježne posljedice? I što nam ovaj napad govori o cijeloj strategiji Trumpa u regiji? Je li se ona na bilo koji način promijenila? Postoji li nova nulta tolerancija prema operacijama Irana?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ili je predsjednik uistinu samo odstranio generala kojeg je bez sumnje smatrao "jako lošim čovjekom".

pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo