Vulkan u jugozapadnom Islandu eruptirao je skoro 20 kilometara od glavnog državnog aerodroma Keflavika, izvijestio je The Sun. Izbacuje lavu, a širi se i toksični plin opasan po život.
Do erupcije je došlo nakon pojačane seizmičke aktivnosti u području vulkana Fagradalsfjall. Dramatične snimke koje kruže internetom pokazuju kako vulkan izbacuje kipuću lavu. Islandska policija ograničila je pristup vulkanu koji je počeo eruptirati u ponedjeljak, priopćili su iz Odjela za civilnu zaštitu i upravljanje u izvanrednim situacijama.
Policija je zamolila stanovnike u blizini glavnog grada, na poluotoku Reykjanes, da spavaju sa zatvorenim prozorima i da isključe ventilaciju zbog širenja opasnog zagađenja toksičnim plinom, dodaju iz Odjela.
Ne postoji izravna opasnost za ljude u regiji
"Sljedećih sati velika je vjerojatnost da će se plin nakupljati oko mjesta erupcije zbog slabog vjetra. Onima koji su već krenuli na pješačenje do mjesta erupcije ili su već tamo, toplo se savjetuje da napuste to područje", kazali su.
Ipak, avionski promet s glavne zračne luke nije obustavljen, a niti jedan let nije bio ugrožen. Naime, do erupcije je došlo zbog intenzivne seizmičke aktivnosti koja je trajala nekoliko dana, a klasificirana je kao pukotinska erupcija koja uglavnom rezultira velikim eksplozijama i zagađenjem atmosfere pepelom, objasnila je islandska vlada u priopćenju.
Iz Državnog meteorološkog ureda Matthew Roberts sinoć je objasnio da ne postoji izravna opasnost za ljude u regiji. To područje, poznato kao vulkan Fagradalsfjall, eruptiralo je dva puta u posljednje dvije godine nakon što je mirovalo čak 800 godina.
Vulkan je eruptirao i prije dvije godine nakon tisuća potresa koji su uslijedili, a upravo ta aktivnost nastavila se idućih šest mjeseci pa privukla tisuće turista da posjete to mjesto. U kolovozu prošle godine ponovila se erupcija koja je trajala tri tjedna, a najdestruktivnija u posljednje vrijeme bila je erupcija vulkana Eyjafjallajokull 2010., koja je izbacila ogromne oblake pepela u atmosferu i dovela do opsežnog zatvaranja zračnog prostora nad Europom. Tada je više od 100.000 letova bilo prizemljeno, a zračni promet bio je zatvoren danima zbog straha od uništenja mlaznih motora.