Narednik Hussein Mahmoud s još dvojicom vojnika pokušava popraviti olupine vojnih vozila u Mosulu.
'Potrebno nam je da ta vozila ponovno prorade. Pod velikim smo pritiskom da nabavimo sve potrebne dijelove', rekli su za The Guardian.
Destruktivna, duga i teška borba
Improvizirana dvorišta za popravak pojavila su se širom naselja Gogali na istoku Mosula, u samom zaleđu rata s Islamskom državom. To je jedan od najvidljivijih podsjetnika kako će destruktivna, teška i duga biti ova borba. Iznenađujući napredak u prvih nekoliko tjedana borbe za preuzimanje Mosula, posljednjeg utočišta terorističke grupe u Iraku, sada je dobila preokret: ISIS neće predati Mosul, a iračka se vojska bori za preuzimanje grada.
Otkako su iračke snage ušle u industrijsku četvrt Gogali sredinom studenoga, napredak je sporiji.
'Kada smo počeli, mislili smo da će trajati nekoliko tjedana. Sada se nadamo da će u prvim mjesecima nove godine biti završeno. No pripadnicima ISIS-a je ubiti jednako kao i disati', rekao je Hussein za The Guardian.
Svaki je metar grada sada od simboličke važnosti
Svaka je ulica i svaki metar prema džamiji Nour, u kojoj je smješten vođa ISIS-a Abu Bakr al-Baghdadi, sada simbolička meta, a uzima sve veći danak u žrtvama.
Iračke snage u Gogaliju i dalje inzistiraju na tome da će pobijediti u ovom ratu, koliko god bude trajao. Ipak, neki priznaju da bi borbe u tunelima Mosula mogle potrajati i do sljedećeg ljeta.
'Čuli smo da su iskopali tunele i u njih poslali mladiće u samoubilačkim prslucima. Mi nismo obučeni i istrenirani za njihovo zaustavljanje', rekao je desetnik Mohammed Tawfiq.
Ovako spora borba nije ishod kakvom su se nadali politički lideri. Očekivali su da će se sve završiti u nekoliko tjedana.
Neprestane nestabilnosti
Irak borbom u Mosulu plaća izgradnju nacije nakon više od 13 godina nestabilnosti. Najprije je to bila invazija sunitske vladajuće klase, zatim sektaški rat koji je dvije strane islama okrenuo jednu protiv druge, a sve je trajalo više od tri godine, a onda i porast ISIS-a i mobilizacija velikog broja šijitskih militanata koji se bore protiv vladinih snaga.
Šijitski militanti nisu direktno uključeno u borbu za preuzimanje Mosula, njihova je uloga ograničena na određene pozicije na zapadu grada. Njihova je ikonografija ipak posvuda u gradu, pa i na vozilima iračkih snaga.
'Očekivali smo ih. No iskreno, nisu prema nama tako loši kako smo očekivali. Dok god nas puste na slobodu i ostave nas na miru, mi ćemo biti sretni', rekao je jedan stanovnik Mosula.
Posljednji most u gradu
U daljini grada vidi se dim. Istočna obala rijeke Tigris koja dijeli grad, jedino je područje na kojem iračke snage djeluju, a predviđeno je da će taj dio biti lakše preuzeti nego druga dva dijela grada. No kako se iračke snage približavaju rijeci, raste i vjerojatnost da će ISIS u zrak dignuti i posljednji od pet mostova u gradu. Zračni napadi koalicije predvođene SAD-om uništili su ostala četiri mosta, što je znatno otežalo situaciju na zapadnom rubu grada.
'Pogledajte njihove kamione. Dobili su ih od Amerikanaca, a niti jedan od njih nije pogođen raketom. A svi prozori su pogođeni snajperima. Izgledaju kao da borbe traju pet godina, a traju tek dva mjeseca', rekao je Mohammed Ahmed Mohammed.
'Borimo se sa samim vragom'
Preko puta njega mehaničar ispod poklopca motora popravlja vozilo u svojoj radionici. Probušena mu je guma. Čeka ga još mnogo vozila koje mora popraviti. Mnoga od njih sada su neprepoznatljive olupine, a u njima je poginulo više ljudi.
Dvojica viših časnika stoje u blizini.
'Nemojte previše fotografirati štetu. Radije bismo da ljudi to ne vide', rekli su fotografima.
Irački su službenici odbili dati točan broj žrtava, a ne žele reći ništa što bi pripadnicima ISIS-a dalo poticaj, kao što je priznanje vojnih gubitaka.
'Doći ćemo do cilja, kad-tad. Napravit ćemo to na svoj način. Ne zaboravite da se borimo sa samim vragom', rekao je Maj Rafid Ismael, irački časnik u obližnjem gradu Irbil.