Prema neimenovanim izvorima koje su naveli američki mediji, USS Dewey prošao je unutar 12 nautičkih milja od Mischief Reefa, javlja BBC. Kina polaže pravo na gotovo cijelo Južnokinesko more, uključujući i grebene i otoke na koje pravo polažu neke druge zemlje.
Iz SAD-a tvrde da mogu provoditi operacije u svim međunarodnim vodama. Kažu da ne ulaze u teritorijalne sporove, već su nedavno poslali vojne brodove i zrakoplove u blizinu spornih otoka, nazivajući to operacijama "slobodne plovidbe" u svrhu osiguranja pristupa ključnim pomorskim i zračnim rutama.
"Djelujemo u skladu s međunarodnim pravom. Letimo, plovimo i djelujemo gdje god to međunarodni zakoni dopuštaju", rekao je satnik Jeff Davis.
Kina tvrdi da polaže pravo na cijelo Južno kinesko more, područje bogato izvorima energenata i odbija prihvatiti presudu Haškog suda koji je lani službenom Pekingu osporio takvo pravo.
Amerikanci su također u više navrata kritizirali ono što vide kao napore Pekinga da ograniči slobodu plovidbe u strateškim vodama.
Kina je izazvala uzbunu u regiji izgradnjom grebena i otočića u Južnokineskom moru i postavljanjem nekih vojnih objekata. I Sjedinjene Države i Kina su se međusobno optužile da "militariziraju" Južnokinesko more i postoji zabrinutost da bi to područje moglo postati žarište s potencijalno ozbiljnim globalnim posljedicama.
Najnoviji američki manevar vjerojatno će staviti na iskušenje odnose Sjedinjenih Američkih Država i Kine, jer Trumpova administracija traži suradnju Pekinga kako bi se posvetili nuklearnim ambicijama Sjeverne Koreje.