Dolazi ljeto i Nijemci kao i ostali državljani EU-a su u ovo doba već spremni za put. Tako je bilo prije ove pandemije, a iako su nakon ovih mjeseci izolacije mnogi željni konačno nekamo otići, još je mnogo otvorenih pitanja.
Načelno, njemačka vlada namjerava 15. lipnja ukinuti upozorenja za putovanja u 31 zemlju Europe - osim članica Unije bi se to odnosilo i na Veliku Britaniju, Island, Norvešku, Švicarsku i Liechtenstein. Ali što će biti kad se treba vratiti? Jer još uvijek vrijedi i upozorenje infektološkog instituta Roberta Kocha pisano ne baš jasnim jezikom: "Za ponovni ulazak (u Njemačku) nakon višednevnog boravka u nekoj članici EU-a, državi pridruženoj Schengenu ili Ujedinjenom Kraljevstvu savezna i pokrajinske vlade izražavaju preporuku karantene ako pojedina država po statističkim podacima i objavama Europskog centra za prevenciju i kontrolu bolesti ima visoki broj novozaraženih u odnosu na broj stanovnika (više od 50 slučajeva na 100.000 stanovnika kumulativno u posljednjih sedam dana)."
15. lipnja kao turistički Dan D
Takva "preporuka" - dakle ne odmah i propis - onda neće biti izdana. Pretpostavka slobodnog putovanja je stanje s pandemijom koronavirusa. To je trebala odlučiti njemačka vlada još u srijedu, ali je to ipak ostavljeno za sljedeći tjedan, javlja Deutsche Welle.
No to je tek stav Njemačke - a njemački turisti zapravo očito ni njega ne mogu pouzdano znati. Ali kad je pandemija izbila brzo se pokazalo kako i u EU-u svaka članica čini što joj je drago. Ako je i bilo dopušteno otići u neku drugu zemlju, to ne znači da se u tu zemlju smjelo i ući - ili se bilo osuđeno na karantenu što je putovanje na odmor učinilo besmislenim.
Prije svega turistički djelatnici se nadaju kako bi u tom povratku u "novu normalnost" moglo biti nešto više reda u Europskoj uniji i naizgled bi 15. lipnja doista mogao biti nešto kao Dan D europskog turizma. Tu nije iznimka niti talijanski ministar vanjskih poslova Luigi Di Maio koji se također "zalaže" da od sredine lipnja nestanu prepreke na europskim granicama.
Nesloga u Europskoj uniji
No još uvijek ne izgleda da će biti sloge u cijeloj Europskoj uniji oko tog pitanja i da će uopće biti nekog određenog datuma kad bi putovanje bilo moguće. Njemačka ustraje da i druge zemlje uvedu obvezu nošenja zaštitnih maski u trgovinama i javnom prijevozu - makar ni ovdje ne postoji nikakvih podataka je li ta mjera nešto donijela. I propis o obaveznoj udaljenosti među osobama je razuman, ali u uobičajenim ljetnim gužvama čak i na plažama je i on potpuna fikcija.
Klaus Müller iz Udruge potrošača ustraje na jednakim mjerama zaštite u svim zemljama EU-a prije nego što se slobodno može putovati, ali misli i kako se "rizičnim skupinama" i dalje treba ograničiti kretanje i putovanje sve dok se ne pronađe cjepivo.
No već i takvo razmišljanje pokazuje besmislenost takve zadaće: tko će odlučiti s koliko navršenih godina netko spada u "rizičnu skupinu"? S kolikim krvnim tlakom? Šećerom u krvi? S toliko i toliko, vi ste onda "podobni" za put, preko toga - morate ostati kod kuće...
Stanje u Europi
Sve u svemu, pojedine zemlje i dalje vode svoju politiku. Evo malog pregleda trenutačnog stanja:
Italija: Već od 3. lipnja bi građanima drugih zemalja EU-a trebalo biti moguće ući u Italiju bez obveze boravka u samoizolaciji. Italija je imala najviši broj zaraženih s obzirom na broj stanovnika u cijelom svijetu, a golema je razlika i između pojedinih regija u Italiji - i još uvijek nisu ukinute zabrane kretanja između njih. Povrh toga, veliko je pitanje što će odlučiti zemlje koje graniče s Italijom: Austrija još uvijek ne namjerava otvoriti tu granicu i teško je reći što će učiniti Rim kad vidi kako Austrijanci smiju u Italiju, ali Talijani ne u Austriju.
Francuska: I Pariz je odlučio od sredine lipnja dopustiti dolazak strancima u zemlju, makar Pariz "savjetuje" svojim građanima da radije ne putuju u inozemstvo. Isto tako je pitanje, koliki će užitak biti provesti odmor u Francuskoj jer su još uvijek na snazi stroga pravila zaštite. U nekim gradovima su kavane i restorani otvoreni, ali ne i u područjima koja su posebno pogođena - a to se onda odnosi i na Pariz.
Španjolska: Država koja je također teško pogođena pandemijom je načelno odlučila od 1. srpnja ukinuti obvezu samoizolacije za došljake iz europskog inozemstva. Ali i u njoj su pojedine regije i gradovi različito pogođeni i nitko ne zna kada će pojedine mjere biti ukinute.
Belgija: Ta zemlja i dalje drži svoje granice zatvorenima i ne dopušta ulaz i izlaz iz zemlje bez "nužnih razloga". Belgijska vlada ne namjerava to promijeniti paušalno, nego tek u dogovoru s pojedinom susjednom zemljom ako se vidi da je stanje podjednako s obje strane državne granice.
Poljska i dalje zatvorena
Poljska: Makar su tamo hoteli i restorani načelno otvoreni još od početka svibnja i Poljska još drži svoje granice zatvorenima za strane državljane. Iznimka su profesionalni vozači dugih relacija i osobe koje u Poljskoj imaju trajnu dozvolu boravka. Tako bi trebalo ostati barem do 12. lipnja, što će biti nakon toga - ne zna se.
Norveška: Ta zemlja nije članica EU-a i odlučna je svoje granice držati zatvorenima sve do kraja ljeta. Tek koncem srpnja će norveška vlada, kako je najavila, "razmotriti stanje" i eventualno dopustiti ulazak "iz pojedinih bliskih europskih zemalja".
SAD: Samo uz rijetke iznimke SAD ne dopušta ni ulazak građana EU-a u svoju zemlju. Na pitanje predsjedniku Trumpu, koliko će to dugo trajati, on je na svoj način odgovorio: "Kad počnu napredovati, počet ćemo s otvaranjem. Ali samo ako oni učine neki napredak."
Ostale zemlje: Kad se već ni članice Europske unije ne mogu složiti oko putovanja svojih građana, još je manje sloge oko postupka prema građanima država izvan EU-a. Tu tek nema velike nade da će biti dogovora prije ljetnih praznika, ne samo za građane tih zemalja nego i hoće li i ovdašnji turisti morati u samoizolaciju kad se vrate iz njih.