"Instrument Laboris" naziv je dokumenta koji je Vatikan predstavio za posebnu sjednicu biskupske sinode Panamazonske regije koja se održava od 6. do 27. listopada 2019. Ovaj dokument vjerojatno ne bi dospio u žižu javnosti da se u njemu ne nalaze neke bitne promjene koje bi mogle snaći crkvu. Kako piše Express.hr, na kraju dokumenta nalazi se sljedeća konstatacija: "Potvrđujući da je celibat dar Crkvi, dokument ističe da se za mnoga udaljena područja ove regije mora uzeti u obzir mogućnost da se zarede oženjeni muškarci s obiteljima".
Jednostavnije: crkva razmišlja o mogućnosti da se oženjeni muškarci s obiteljima zarede i postanu svećenici. Dokument se odnosi na muškarce rođene na području Amazonije, a razlog za to je manjak radne snage. Posebno se ističe da ta klauzula, koja ima za cilj osigurati sakramente koji slijede i podupiru kršćanski život, specificira da treba preferirati da ti muškarci budu autohtoni stanovnici, stariji, oni koji uživaju ugled zajednice te ih zajednica prihvaća. Jedno od uvjeta je da se moraju zarediti tek nakon što se ožene i osnuju obitelj.
Crkva postaje fleksibilna
U SAD-u jedan svećenik dolazi na 1300 krštenih katolika, u Latinskoj Americi je odnos 1:7000, u supsaharskoj Africi 1:5300, a na Karibima 1:8300. Stanje je malo bolje u Europi gdje sve manje muškaraca spremno odreći se brojnih pogodnosti svjetovnog života. Između ostalog, u te "pogodnosti" spada i bračna zajednica i obitelj. Problem je sve izrazitiji na prostorima poput Amazone gdje je malen broj stanovništva raspršen na velikom prostoru. Kao što stoji u dokumentu, celibat je u mnogim autohtonim zajednicama teško prihvatljiv način života. Zato Crkva postaje fleksibilnija jer zna da je bolje pristati na "trošak", odstupiti od prakse i tako ostvariti koristi, odnosno, osigurati dovoljan broj svećenika koji će obavljati religijsku službu u zajednici.
Vatikan
No, osim zaređenja oženjenih muškaraca s obiteljima, "Instrument Laboris" (sredstvo za rad) donosi još jednu novost: "Model službe koji bi se predao ženama tek treba identificirati, uzimajući u obzir središnju ulogu koju žene danas imaju u Crkvi u Amazoni". Ovo je prvi put da je Vatikan dao jaku frazu u vezi "žena svećenika" iako i dalje ističu "da žene moraju biti na mjestu koje im je u Crkvi dao Isus, gdje se svi možemo naći". Međutim, to je ipak pomak.
Papa Franjo pak smatra da je "celibat dar Crkvi" te je izjavio "da se ne slaže da celibat bude opcija". U Amazoniji je stanje specifično jer ondje sustav Katoličke Crkve odustaje od celibata i to iz nudže. Baš zato što u ovom dokumentu piše "nešto novo" kada je u pitanju Crkva, zanemarile su se druge pozitivne stavke koje se bave gorućim problemima Amazonije. Ti problemi u "Instrument Laborisu" su uništavanje okoliša, prijetnja istrebljenjem autohtonom stanovništvu, migracija u gradove što jača urbanizaciju, a dovodi se u pitanje i opstanak iskonskih zajednica.