'MOP PATROLA' /

Djelatnik muzeja bacio u smeće umjetničko djelo: Mislio je da su prazne limenke piva

Image
Foto: Profimedia

Djelo je bilo izloženo u dizalu, a nesretni djelatik pomislio je da se radi o otpadu koji treba baciti u smeće pa je tako i učinio

8.10.2024.
11:52
Profimedia
VOYO logo

Kutosica nizozemskog muzeja LAM u Lisseu u smeću je pronašla umjetničko djelo. U pitanju je djelo pod nazivom "Sva dobra vremena koja smo proveli zajedno" francuskog umjetnika Alexandrea Laveta, koje izgleda kao dvije odbačene i udubljene limenke piva, piše Guardian.

Pomislivši da su doista u pitanju prazne limenke, jedan član osoblja bacio ih je u kantu za smeće. Međutim, kada se djelo bolje pogleda, ističu u muzeju, vidi se da je u pitanju djelo koje je "zahtijevalo puno vremena i truda za stvaranje" jer je pedantno ručno oslikano akrilima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Djelo je bilo izloženo u dizalu, a nesretni djelatik pomislio je da se radi o otpadu koji treba baciti u smeće pa je tako i učinio.

Image
Foto: Profimedia

Promotivna fotografija koju je snimio 19. srpnja 2019. i objavio Muzej LAM 7. listopada 2024. prikazuje umjetničko djelo "Sva dobra vremena koja smo proveli zajedno" francuskog umjetnika Alexandrea Laveta. Djelo je postavljeno u Muzeju umjetnosti Lisser "LAM" u Lisseu.

Muzej umjetnine često ostavlja na neuobičajenim mjestima, pa je tako napravljena i izložba u liftu, pojasnila je je za AFP glasnogovornica muzeja LA, Froukje Budding dodajući kako muzej na taj način stalno pokušava iznenaditi posjetitelje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kustosica muzeja Elisah van den Bergh vratila se s kratkog odmora i primijetila da su limenke nestale. Izvukla ih je iz vreće za smeće u posljednji tren, netom prije nego što su trebale biti izbačene.

"Sada smo djelo stavili na tradicionalnije mjesto na postolju kako bi se moglo odmoriti od svoje avanture", rekla je glasnogovornica, naglasivši da "nema ljutnje" na djelatnika koji je djelo zamijenio za otpad. Naime, tek je počeo raditi u muzeju. "Samo je radio svoj posao", pojasnila je Budding.

"Naša umjetnost potiče posjetitelje da svakodnevne predmete vide u novom svjetlu. Izlaganjem umjetničkih djela na neočekivanim mjestima, pojačavamo ovo iskustvo i držimo posjetitelje na oprezu", pojasnila je ravnateljica muzeja Sietske van Zanten.

Iz muzeja ipak poručuju da limenke vjerojatno neće dugo ostati na svom tradicionalnom postolju te da moraju dobro razmisliti o sljedećem mjestu gdje će ih izložiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nije ovo prvi put da netko umjetničko djelo slučajno zamijeni za nešto drugo.

Tako je 2023. godine jedan muškarac, koji je bio gladan, pojeo bananu koja je bila zalijepljena na zid. Bilo je to dio instalacije talijanskog umjetnika Maurizia Cattelana u galeriji u Seulu. Srećom, u pitanju je instalacija u kojoj se dotrajala banana redovito mijenja novom, pa je štetu bilo moguće popraviti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nepopravljivu štetu, s druge strane, prouzročila je jedna marljiva čistačica u njemačkom gradskom muzeju Ostwall 2011. godine, kada je počela čistiti instalaciju Martina Kippenbergera pod nazivom "Kad počne kapati sa stropa", koju su osiguravatelji procijenili na 800.000 eura. U pitanju je toranj od drvenih letvica ispod kojih je postavljeno gumeno korito s tankim bež slojem boje koja predstavlja osušenu kišnicu. Čitačica je pomislila da je u pitanju prava mrlja te je ribala površinu toliko dugo dok nije zasjala. "Sada ga je nemoguće vratiti u prvobitno stanje", rekla je tada glasnogovornica muzeja o djelu koje je muzeju posudio privatni kolekcionar.

Godine 1986. pak, djelo "Masna mrlja" Josepha Beuysa, procijenjena na oko 400.000 eura, doslovno je nestalo na Akademiji likovnih umjetnosti u Duesseldorfu, u zapadnoj Njemačkoj. Kako mu i naziv daje naslutiti, netko vrijedan ga je - očistio.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
hell propustene
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo