Hoće li nas EU prisiliti na privatizaciju voda?

Općine i brojna udruženja građana protestiraju protiv novih propisa Europske unije, kojima se regulira opskrba vodom u Njemačkoj. Nove odredbe će dovesti možda do prinudne privatizacije.

20.2.2013.
16:23
VOYO logo

Argument je jasan. Konkurencija je preduvjet za fer poslovanje i od nje koristi imaju prije svega potrošači - jer usluge postaju bolje i jeftinije. Tako potrebu za novim pravilima obrazlaže Europska komisija. Propisi reguliraju podjelu koncesija. Do sada je opskrba vodom u Njemačkoj bila u nadležnosti općina. One su jamčile opskrbu svim građanima, ali i poduzećima u određenoj regiji. Sada bi se moglo promijeniti. Gospodarenje vodom bi ubuduće moglo završiti rukama privatnika, piše Deutsche Welle.

Gdje god je voda privatizirana - poskupjela je i pala joj je kvaliteta

Cilj zaokreta u politici dodjele koncesija na razini Europske unije je usklađivanje pravila svih zemalja članica, a vodoopskrba je samo jedan u nizu sektora koje ona pogađa. Naime, Europska komisija je još krajem 2011. definirala propise o kojima će se u ožujku ove godine izjasniti zastupnici Europskog parlamenta. Općine protestiraju, inzistiraju na pravu samoupravljanja, ne žele da im Europska komisija "šefuje" u vlastitom dvorištu. Njihov argument je jednostavan: vodoprivreda mora biti prilagođena regionalnim (lokalnim) uvjetima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Sa strujom je lako, vodu ne možete miješati", kaže Hans-Joachim Reck, izvršni direktor Udruženja komunalnih poduzeća u Njemačkoj. On smatra da će održavanje higijenskih standarda u procesu privatizacije vodovodnog sektora biti narušeno. "Gdje god je vodoopskrba u Europi privatizirana, građani su imali loša iskustva", kaže Reck i navodi primjer Pariza, u kojem je vodoprivreda ponovo (nakon privatizacije) vraćena u sklop javnog sektora - upravo zbog manjkave kvalitete vode.

I Mathias Ladstätter, stručnjak za vodoprivredu i suradnik sindikata Ver.di ne vidi logiku u novim pravilima u dodjeli koncesija. Navodi primjer Berlina, gdje je jedan dio sektora krajem 90-tih godina privatiziran. Svi su očekivali da će privatizacija dovesti do nižih cijena. Dogodilo se potpuno suprotno, cijene su u glavnom gradu Njemačke konstantno rasle, podsjeća Ladstätter u razgovoru za DW.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Skok cijena od 30 posto

"Do današnjeg dana usluge u tom sektoru poskupjele su za više od 30 posto. Od toga najmanje šest do deset posto predstavlja čisti profit od privatizacije, od koje u vodoprivredi Berlina nije ostalo ništa", kaže on.

Umjesto da vode računa o infrastrukturi vodovoda, poduzeća su brinula o profitu. S druge strane, općine nisu fokusirane na zaradu, one nemaju drugi interes, nego da vode računa o potrebama svojih građana."

Najekstremniji slučaj neuspjele privatizacije vodovoda je prema mišljenju Evelyn Gebhardt, zastupnice Socijaldemokratske stranke (SPD) u Europskom parlamentu, grad London. Tamo je oko 40 posto raspoložive vode završavalo u zemljištu, jer nadležno poduzeće nije htjelo investirati u zamjenu vodovodnih cijevi.

Što nakon privatizacije?

Za Mathiasa Ladstättera, najgori scenarij je prinudna privatizacija, do čega bi mogla dovesti nova pravila EU-a. Opravdana je zabrinutost, napominje Evelyn Gebhardt. Općine i gradovi će, prema direktivi EU-a, morati objavljivati sadržaj ugovora, ukoliko više od 20 posto prihoda ostvaruju u privatnom sektoru. Pri tome treba imati na umu da je vodoprivreda u većini općina u Nemačkoj u potpunosti u rukama javnog sektora. Istovremeno, elektroprivreda je već privatizirana, a u nekim gradovima i javni prijevoz. Kada se zbroji sve prihode, mogao bi se steći dojam da je i privatizacija vodovodnog sektora neizbježna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U drugim državama Europske unije nije tako, zbog čega su mnoge općine u Nemačkoj u nezavidnom položaju, smatra Gebhardt. Privatizacija nije sporna, tvrdi političarka SPD-a, ali samo s "jasnim, održivim kriterijima":

"Posao ne bi trebao dobiti onaj tko ima najpovoljniju ponudu, već onaj tko jamči kvalitetu".

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
bomba
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo