TREBA LI LEX EKSTRAPROFIT? /

Direkt provjerio cijene goriva u Europi i pokušao dati odgovor na pitanje jesu li naftne kompanije ratni profiteri

Je li moguće da su naftne kompanije motor inflacije?

21.6.2022.
7:30
VOYO logo

Dok cijene benzina divljaju u cijelom svijetu, naftne kompanije zarađuju kao nikad. Joe Biden im je zato poslao oštro pismo i upozorio da su marže ogromne, i da troškove snose američke obitelji. I ministar Davor Filipović je na istom tragu, kaže da su marže puno veće nego recimo u Sloveniji, i da ima prostora za njihovo smanjivanje.

Svi su se čudili Orbanu kad je prije mjesec dana najavio da će uzeti zloglasni ekstraprofit velikim korporacijama, ali sad je njemački ministar gospodarstva najavio sličan zakon, a Joe Biden naftašima u pismu poručuje vaše marže su nedopustive. Njegova glasnogovornica pred novinarima upire prstom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Naftne kompanije iskorištavaju rat i kao što sam ranije pokazala, utrostručile su svoje prihode. Pozivamo ih da učine pravu stvar", govori Karine Jean-Pierre, glasnogovornica Bijele kuće.

Image
NOVA INTERVENCIJA VLADE /

Cijene goriva zamrznute, hoće li turisti izbjegavati benzinske pumpe na autocestama? 'Ako je jeftinije u gradu...'

Image
NOVA INTERVENCIJA VLADE /

Cijene goriva zamrznute, hoće li turisti izbjegavati benzinske pumpe na autocestama? 'Ako je jeftinije u gradu...'

Mi nismo čekali da naftaši učine pravu stvar, to je učinila vlada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ako je u Sloveniji marža 44 lipe i 46 lipa i nema nikakvih priča o nestašicama, a kod nas se na 65 lipa govori o problemima. Ne treba biti znanstvenik da vidi kako tu postoji još prostora da naftne kompanije i distributeri funkcionirali", smatra ministar gospodarstva Davor Filipović.

Iako Filipović nije direktno izrekao riječ ekstraprofit upozorio je da Petrol grupa ima 17% veću neto dobit u prvom kvartalu ove godine nego lani. A najjači na svijetu, najjače su i zaradili. Chevron je u prva tri mjeseca lani zaradio 1,7 milijardu dolara, ove 6,5. Shell skok dobiti, s 3 na 9, BP s 2 na šest milijardi.

U prva tri mjeseca prošle godine INA je imala dobit 50 milijuna kuna, u istom razdoblju ove godine 586 milijuna kuna. U INI objašnjavaju da ne zarađuju na mukama građana nego isključivo jer njihov proizvod dakle nafta koju buše u Ivanić gradu i na drugim lokacijama ima veću cijenu na tržištu.

"Tu bi mogli reći da je riječ i o određenom profitu koji dolazi kao posljedica rata, mnoge zemlje uvode poseban porez na naftne kompanije, jer po mojoj procjeni INA bi iduće godine mogla imati red veličine od 3 do 4 milijarde kuna dobiti", kaže Damir Vanđelić, bivši član Nadzornog odbora INA-e.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Lex Ekstraprofit? Može – kažu u Možemo!

"Smatram da je zapravo vrijeme da Vlada odluči da takav ekstraprofit oporezuje i da od tog iznosa financira vaučere za one najsiromašnije", objašnjava saborska zastupnica Sandra Benčić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ne tako brzo kažu oni koji godinama prate energetski sektor.

"Govoriti da sve naftne kompanije ostvaruju ekstraprofite nije točno. -Da su ratni profiteri? Pa njima ovo tu ide u korist, ali ide u korist i nizu drugih sektora. Tu sad da država ide uvesti neki poseban porez pitanje je koliko to ima smisla s obzirom da je država ionako i ovako otprilike vlasnik polovice INE dakle ajmo reći da taj ekstraprofit polovicu njega vrati kroz samo dividendu", poručuje Marko Biočina, novinar Jutarnjeg lista.

Donedavno tankanje kod susjeda više se baš i ne isplati. Dok je u Hrvatskoj cijena zamrznuta na 13 i pol, u Sloveniji građani to gorivo kupuju po 11,7 kuna. U Srbiji 12,7 BIH, 12 i pol. Najjeftinije se toči u Bjelorusiji i Rusiji, gdje je litra pet, odnosno, šest i pol kuna, najskuplje u Europi u Danskoj i Norveškoj gdje je cijena benzina 18,7 odnosno 19 kuna i 40 lipa. Vaučeri, rezanje marži, zakoni protiv ekstraprofita – dok sve to zaživi proći će dosta vremena, ne mogu svi čekati.

"Prodajem auto sigurno do listopada ili studenog. Zbog cijena benzina, moram se nečega odreći", kaže Bernd Mueller iz Berlina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

A John je u Americi skratio muke svojim sugrađanima, barem nakratko, umjesto 6,9 dolara za galon, greškom je naplaćivao 0,69 – pa je dobio otkaz i postao zvijezda grada.

"Zovu me Robin Hood", kaže John Sezina iz Sacramenta, SAD.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ali Hrvatskoj ne treba Robin Hood, mi imamo Plenkovića i Filipovića.

gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo