DEVET GODINA OD KRAJA RATA: /

Dejtonski sporazum treba mijenjati, ali to će ići polako

Image
Foto: Franco Pecchio/Flickr

Dejtonski sporazum, kojim je 1995.

21.9.2015.
13:04
Franco Pecchio/Flickr
VOYO logo

Na konferenciji, koju je organizirala Bosna Bank International (BBI) u suradnji s malezijskom zakladom za globalni mir "Perdana" i Malezijsko-bosanskim poslovnim vijećem, sudjelovali su i član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović, bivši hrvatski predsjednik Stjepan Mesić i nekadašnji malezijski premijer Mahatir Mohamad.

Govoreći na konferenciji Izetbegović je kazao kako bi "racionalniji" pristup Daytonu mogao biti rješenje za otklanjanje trenutačnih blokada s kojima je BiH suočena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Izgledniji je racionalniji pristup i drugačija praksa u sagledavanju odnosa u BiH te unutarnja evolucija kroz sazrijevanje demokratskih snaga", kazao je Izetbegović.

Po njegovu mišljenju bi neka vrsta nadogradnje Daytona bila najlakše izvediva kroz proces europskih integracija odnosno bržim integriranjem BiH u Europsku uniju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Upozorio je kako u postojećim okolnostima ne treba očekivati brzu promjenu unutarnjeg ustroja BiH.

One koji ne priznaju BiH treba isključiti

Bivši hrvatski predsjednik Mesić, koji je poznat kao odlučan zagovornik promjene Daytona, to je ponovio i u ponedjeljak.

"Nema napretka ako ne dođe do odustajanja od podjela na dva entiteta koji su svjesno priznanje rata i nastali su na ratnim zločinima i etničkom čišćenju", kazao je Mesić.

Po njegovu sudu, rješenje su multietnički entiteti koji će jamčiti jednaka prava svima koji u toj zemlji žive, no misli i kako bi trebalo odlučnije reagirati prema onima koji niječu mogućnost funkcioniranja BiH kao države.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Na žalost ima onih u BiH koji su na odgovornim dužnostima, a ne priznaju BiH. Međunarodni instrumenti moraju biti takvi da njih isključe iz politike u BiH", kazao je Mesić.

Mahatir Mohamad pozvao je političare i građane BiH da se odmaknu od prošlosti te da na temelju grešaka iz prošlosti izvuku pouke kako živjeti zajedno u društvu koje će napredovati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetio je na primjer Japana i Njemačke kao država koje su danas sinonim napretka, postigavši to na temelju unutarnje solidarnosti ali i široke suradnje s drugim državama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo