Petnaest od 19 počinitelja tih napada su bili Saudijci.
Tekst koji Rijad osporava, još treba potvrditi američki predsjednik Barack Obama, koji je već rekao da se protivi takvoj mjeri, jer je u opreci s načelom imuniteta koji štiti države od civilnih i kaznenih tužbi.
'Taj zakon će promijeniti tradicionalno međunarodno pravo'
Predstavnički dom američkog Kongresa je u petak jednoglasno potvrdio zakon Justice Against Sponsor od Terrorism Act, četiri mjeseca nakon što su ga prihvatili svi senatori.
"Taj zakon će promijeniti tradicionalno međunarodno pravo u pogledu imuniteta država. Predsjednik Sjedinjenih Država i dalje strahuje da bi taj zakon Sjedinjene Države učinio osjetljivima u drugim pravnim sustavima u svijetu", objasnio je u svibnju glasnogovornik Bijele kuće Josh Earnest, nakon što je tekst usvojen u Senatu.
On je objasnio da bi za Sjedinjene Države, angažiranije u inozemstvu od bilo koje druge zemlje u svijetu, posebice u mirovnim i humanitarnim operacijama, dovođenje u pitanje načela imuniteta brojne Amerikanice izložilo opasnosti, kao i njihove saveznike.
Sumnje u upletenost Rijada u napade nikada nisu potvrđene
Taj zakon bi omogućio obiteljima žrtava napada da tuže, posebice saudijsku vladu i dobiju odštete, ukoliko njihova odgovornost bude potvrđena.
Sumnje u upletenost Rijada u napade nikada nisu potvrđene dokazima, zaključlili su istražitelji na cenzuriranim strancima izvješća Kongresa iz 2002. objavljenim u srpnju.
Sadašnji zakon omogućuje bližnjima žrtava napada da tuže zemlje koje State Department službeno smatra osloncima terorizma, poput Irana i Sirije.