Manning će moći zatražiti pomilovanje nakon odslužene jedne trećine kazne, a ako mu pomilovanje ne bude odobreno, izaći će na slobodu za nešto manje od 32 godine.
Manning je proglašen krivim za 19 od ukupno 21 točke optužnice, a nije osuđen za 'podršku neprijatelju' za što ga se također teretilo. Podsjetimo, objavio je snimku kako su npr. američki vojnici u napadu iz helikoptera u Bagdadu ubili i nenaoružane civile, snimke bombardiranja sela u Afganistanu te brojne tajne diplomatske depeše i vojne dokumente koji su postali poznati kao 'irački i afganistanski ratni dnevnici'. Manning je na sudu tvrdio da je dokumente objavio jer je htio razotkriti brutalnost i pogrešne poteze koje su počinili američka vojska i diplomati.
Huffington Post je nakon objave presude objavio zanimljiv članak u kojem se pitaju je li Manning zaista dobio prikladnu kaznu, pa navode osam slučajeva u kojima su optuženici za odavanje tajnih podataka od nacionalne sigurnosti dobili kazne manje od Manninga.
1. William Colton Millay - vojni policajac koji je priznao pokušaj špijunaže. Uhićen je kada je pokušavao prodati tajne podatke agentu FBI-ja koji se predstavljao kao ruski špijun. Dobio je 16 godina zatvora.
2. David Henry Barnett - bivši agent CIA-e, koji je tijekom 1970-ih godina prodao informacije o identitetu tridesetak agenata CIA-e jednom agentu ruskog KGB-a. osuđen je 1980. godine, a odslužio je 10 godina u zatvoru prije nego mu je odobreno pomilovanje.
3. Harold James Nicholson - najviši dužnosnik CIA-e ikad osuđen za špijunažu. Uhićen je 1996. godine u zračnoj luci, s filmovima na kojima su bile fotografije tajnih dokumenata, namijenjenim Rusima. Osuđen je na 23 godine zatvora.
4. Ana Belen Montes - analitičarka koja je radila 17 godina u DIA (Defense Intelligence Agency) i špijunirala za Kubu. Uhvaćena je 2001. godine i osuđena na 25 godina zatvora zbog špijunaže.
5. Earl Edwin Pitts - agent FBI-ja koji je krajem 1980-ih i ranih 90-ih špijunirao za Ruse. prodajući tajne informacije zaradio je 224.000 dolara. Osuđen je na 27 godina zatvora 1997. godine.
6. Michael Peri - specijalist u američkoj vojsci koji je nestao na dva tjedna iz svoje baze u istočnoj Njemačkoj, s kopjuterom u kojem su bili povjerljivi podaci. Osuđen je na 30 godina zatvora zbog odavanja tajni Istočnoj Njemačkoj.
7. Clayton Lonetree - marinac koji je radio u američkoj ambasadi u Moskvi, a koji je osuđen jer je 1987. godine prodao nacrte ambasade i otkrio identitete američkih tajnih agenata u tadašnjem Sovjetskom savezu. Prvotno je osuđen na 30 godina zatvora, ali mu je kazna smanjena, te je izašao iz zatvora nakon odsluženih devet godina.
8. Albert Sombolay - specijalist 4. klase u artiljeriji, priznao je da je jordanskim obavještajcima dao podatke o potezima američke vojske uoči prvog Zaljevskog rata. Dobio je oko 1.300 dolara, a navodno je pokušao stupiti u vezu s iračkim agentima. osuđen je na 34 godine zatvora, ali je odslužio 12 godina.