Otkrivanje istine platit će skuplje nego oni koji su špijunirali i prodavali podatke

Američki vojnik Bradley Manning, optužen da je Wikileaksu dao 700.000 povjerljivih tajnih infomacija, osuđen je na 35 godina zatvora.

25.8.2013.
10:09
VOYO logo

Manning će moći zatražiti pomilovanje nakon odslužene jedne trećine kazne, a ako mu pomilovanje ne bude odobreno, izaći će na slobodu za nešto manje od 32 godine.

Manning je proglašen krivim za 19 od ukupno 21 točke optužnice, a nije osuđen za 'podršku neprijatelju' za što ga se također teretilo. Podsjetimo, objavio je snimku kako su npr. američki vojnici u napadu iz helikoptera u Bagdadu ubili i nenaoružane civile, snimke bombardiranja sela u Afganistanu te brojne tajne diplomatske depeše i vojne dokumente koji su postali poznati kao 'irački i afganistanski ratni dnevnici'. Manning je na sudu tvrdio da je dokumente objavio jer je htio razotkriti brutalnost i pogrešne poteze koje su počinili američka vojska i diplomati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Huffington Post je nakon objave presude objavio zanimljiv članak u kojem se pitaju je li Manning zaista dobio prikladnu kaznu, pa navode osam slučajeva u kojima su optuženici za odavanje tajnih podataka od nacionalne sigurnosti dobili kazne manje od Manninga.

1. William Colton Millay - vojni policajac koji je priznao pokušaj špijunaže. Uhićen je kada je pokušavao prodati tajne podatke agentu FBI-ja koji se predstavljao kao ruski špijun. Dobio je 16 godina zatvora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

2. David Henry Barnett - bivši agent CIA-e, koji je tijekom 1970-ih godina prodao informacije o identitetu tridesetak agenata CIA-e jednom agentu ruskog KGB-a. osuđen je 1980. godine, a odslužio je 10 godina u zatvoru prije nego mu je odobreno pomilovanje.

3. Harold James Nicholson - najviši dužnosnik CIA-e ikad osuđen za špijunažu. Uhićen je 1996. godine u zračnoj luci, s filmovima na kojima su bile fotografije tajnih dokumenata, namijenjenim Rusima. Osuđen je na 23 godine zatvora.

4. Ana Belen Montes - analitičarka koja je radila 17 godina u DIA (Defense Intelligence Agency) i špijunirala za Kubu. Uhvaćena je 2001. godine i osuđena na 25 godina zatvora zbog špijunaže.

5. Earl Edwin Pitts - agent FBI-ja koji je krajem 1980-ih i ranih 90-ih špijunirao za Ruse. prodajući tajne informacije zaradio je 224.000 dolara. Osuđen je na 27 godina zatvora 1997. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

6. Michael Peri - specijalist u američkoj vojsci koji je nestao na dva tjedna iz svoje baze u istočnoj Njemačkoj, s kopjuterom u kojem su bili povjerljivi podaci. Osuđen je na 30 godina zatvora zbog odavanja tajni Istočnoj Njemačkoj.

7. Clayton Lonetree - marinac koji je radio u američkoj ambasadi u Moskvi, a koji je osuđen jer je 1987. godine prodao nacrte ambasade i otkrio identitete američkih tajnih agenata u tadašnjem Sovjetskom savezu. Prvotno je osuđen na 30 godina zatvora, ali mu je kazna smanjena, te je izašao iz zatvora nakon odsluženih devet godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

8. Albert Sombolay - specijalist 4. klase u artiljeriji, priznao je da je jordanskim obavještajcima dao podatke o potezima američke vojske uoči prvog Zaljevskog rata. Dobio je oko 1.300 dolara, a navodno je pokušao stupiti u vezu s iračkim agentima. osuđen je na 34 godine zatvora, ali je odslužio 12 godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
djevojke sunca
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo