Turizam je gospodarska djelatnost koja je možda najpogođenija krizom uzrokovanom koronavirusom. Ograničenje kretanja i različitih epidemioloških mjera, ugostitelji diljem Europe ostvaruju ogromne gubitke te europska turistička središta bilježe jednu od lošijih turističkih ljetnih sezona, piše HRT.
Prema sva turistička odredišta u Europi bilježe lošiju sezonu, nekima je gorima nego drugima. Katalonski biser, Barcelona, najviše je pogođena krizom kao najveći grad na Mediteranu. Vlasnik jednog od poznatih noćnih klubova u Barceloni, Ramon Mas, veli da mjesečno gubi 15.000 eura.
"Ljetna sezona je izgubljena. Ako govorimo o Barceloni koju godišnje posjeti 19 milijuna turista, pad iznosi 97 posto. Hoteli su zatvoreni. Govorilo se kako turizam čini 13 posto lokalnog BDP-a, mislim da će se sada vidjeti da je riječ o mnogo većem postotku", naglašava Mas koji je ujedno tajnik udruge barcelonskih noćnih klubova.
Iz Grčke poručuju: 'Prevarili smo turiste, rekli smo im da dođu i onda smo se zaključali'
Otok Mikonos u Grčkoj glasovito je turističko središte, no ondje od subote ništa ne radi nakon ponoći. Takvo stanje trajati će najmanje tjedan dana.
"Malo sam razočarana jer zatvaraju u ponoć. Mislim da virus nema raspored prema kojem djeluje, prije i poslije ponoći. Ne razumijem odluku. Smatram da je to tužno i za ljude koji rade na otoku", rekla je francuska turistica Sylvie.
"Ne možete donijeti jednostranu odluku i zatvoriti sve na otoku, od sutra u ponoć, a svi koji su ovamo stigli, došli su jesti, zabavljati se, kupati u moru. Mi smo sada njih prevarili, rekli smo im da dođu u Grčku, a onda se Grčka zaključala", komentirao je vlasnik kafića u Mikonosu, Stavros Grimplas.
Kako piše HRT, regionalni pristup je ono za što su se u Grčkoj opredijelili pa će se od sutra slične mjere provoditi i u Ateni, ali i u još nekolilo mjesta. Ne vrijede ista epidemiološka pravila za cijelu zemlju. K tome, apelira se i na mlade pa ih se podsjeća na držanje socijalne distance i nošenje maski.
U Wuhanu stanje skoro pa normalno
Ipak, negdje je ekonomija prevladala pa je tako Rio de Jainero otvorio atrakcije za turiste. Ondje velik dio gradske ekonomije ovisi o turizmo pa se biralo između "dva zla". U Brazilu je jučer, koji je druga najpogođenija država na svijetu, od koronavirusa preminuo 709 osoba.
U kineskom gradu Wuhanu, odakle je pandemija i krenula harati svijetom, stanje prelazi u normalno. Privremene Covid bolnice se rastavljaju i ovaj grad postaje mjesto redovitih epidemioloških mjera. Inače, u subotu je broj novozaraženih u Kini iznosio 19.
Situaciju s koronavirusom u Hrvatskoj i svijetu iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.