Zamisao možda je jednostavna, ali nije baš tako laka za ostvariti, s obzirom na visine na kojima ti veliki strvinari lete Limom, peruanskim glavnim gradom s 9 milijuna stanovnika.
Peru pati od ozbiljnog nedostatka službenih mjesta za odlaganje otpada. Nezakonito bacanje smeća u rijeku, preko litice, ili pred susjedovu kuću, ovdje je rutinska stvar. Rijetko da se ikoga kažnjava zbog toga.
I tu u pomoć dolazi tehnologija, u suradnji s lešinarima. Pod novom inicijativom nazvanom Gallinazo Avisa (Lešinar upozorava), deset primjeraka limine velike populacije crnih lešinara opremljeno je GoPro kamerama i opremom za satelitsko globalno pozicioniranje.
I rezultati su za sada sjajni, s obzirom da su nakupine smeća za te ptice jednostavno veliki, besplatni obroci. Uz pomaganje u čišćenju Lime, inicijativa cilja i na podizanje svijesti o tome koliko je loša ovisnost cijele zemlje o ostavljanju otpada gdjegod im se prohtije.
Po jednoj procjeni, 14% od 6.000 metričkih tona smeća, koliko Lima proizvede svakoga dana, nepravilno se odlaže.
Gallianzo Avisa na svojoj stranici ima i živu kartu grada kako ljudi mogu pratiti lešinare u pravom vremenu, kao i formular koji građani mogu ispuniti kako bi prijavili smeće koje se gomila u njihovom susjedstvu. A ministarstvo okoliša čak je kontaktiralo i PR tvrtku da napravi jako upečatljiv i mračan video, koji upozorava "S jedne strane, boleštine i zaraze skrivaju se među prljavštinom. S druge strane, čovječanstvo mirno ignorira opasnost koja prijeti zauvijek poremetiti daljnji razvoj."
"Između njih, stojimo samo mi, cathartidae. Jastrebovi Novoga svijeta. Oni koji uvijek čiste smeće. Iako nas nitko ne voli."
A na web stranici Gallinazo Avisa, strvinari, koje možete slijediti po imenu na društvenim mrežama, nude savjete o recikliranju i pravilnom odlaganju otpada.
"Punih 14 tisućlijeća bavimo se smećem, ali sada više ne možemo to sve sami raditi. Zbog toga, i vi trebate znati kako ukloniti smeće i rukovati čvrstim otpadom."
Global Post/Danas.hr