Crna Gora otvara pitanje granice na Prevlaci. 'Vaša je koliko i naša'

"Hrvatska je napravila mapu u kojoj je jasno naznačeno da taj sporni granični dio za njih nije sporan već da ga doživljavaju kao svoj teritorij".

4.4.2014.
21:17
VOYO logo

Nakon prigovora crnogorskog ministarstva vanjskih poslova i hrvatskog odgovora vezano uz zemljopisne mape za područje Prevlake i ispitivanje jadranskog podmorja, najjače crnogorske oporbene stranke, Demokratski front i Pozitivna Crna Gora, zatražile su u petak od vlade da što prije započne pregovore sa Zagrebom oko razgraničenja dviju država na kopnu i na moru.

Što je sporno?

Milan Knežević, jedan od čelnika DF-a, rekao je u parlamentarnoj raspravi da je od crnogorskog ministra vanjskih poslova Igora Lukšića tražio da se pitanje Prevlake što prije riješi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"On nam je govorio da ne treba ugrožavati dobrosusjedske odnose te da će se to pitanje riješiti bilateralnim putem. Sad smo vidjeli kako su se dobri odnosi i iskrenost reflektirali - Hrvatska je napravila mapu u kojoj je jasno naznačeno da taj sporni granični dio za njih nije sporan već da ga doživljavaju kao svoj teritorij", kazao je Knežević.

Zastupnik Pozitivne Crne Gore Dritan Abazović kazao je da se nepotrebno odugovlači rješenje problema u vezi s Prevlakom te da nije siguran da je Crna Gora kao zemlja dovoljno aktivna u tom pitanju i da je bilo šansi da to bude završeno i ranije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'I Crna Gora mora braniti svoje interese'

"Naravno, ne zavisi sve od Podgorice ali je potpuno logično da i Crna Gora mora braniti svoje interese pa i kada je posrijedi eksploatacija nafte i plina, ali i generalno kada je u pitanju teritorij ili akvatorij za koji se može smatrati da je naš isto kao što i Hrvati legitimno smatraju da pripada njima", rekao je Abazović.

On je ocijenio da je nužno da se što prije sastane zajednička komisija i počne rješavati to pitanje, makar prije nego što neka od dvije strane započne istraživanja.

Nakon što su iz crnogorskog ministarstva vanjskih poslova hrvatskim kolegama uputili prigovor na nedavno objavljene zemljopisne mape kojima je predstavljen prostor u kojem će se u Hrvatskoj istraživati ima li u moru nafte i plina, iz hrvatskog ministarstva vanjskih i europskih poslova priopćili su da Hrvatska ne krši ništa pa ni međunarodne sporazume.

Hrvatsko ministarstvo ustvrdilo je to pozivajući se na javnu dokumentaciju u kojoj jasno stoje međunarodni sporazumi koje je Hrvatska sklopila sa susjednim zemljama, a uređuju razgraničenje na moru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc rewind
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo