Kad spomenemo Dalmaciju, obično nam na pamet padaju Split i Dubrovnik, ali hrvatska obala od Zadra do Trogira na oko 144 kilometara uspjela je sažeti nevjerojatnu količinu povijesti i kulture, kao i očaravajuće krajolike. Tu su i deseci otoka razasutih duž obale, a mnogi su nenaseljeni
Ovim riječima CNN počinje priču o "manje poznatim mjestima u Hrvatskoj koje vrijedi posjetit"i. Tako spominju Zadar i Šibenik koji vraćaju u prošlost - Zadar u rimsko doba,a Šibenik u doba hrvatskih srednjovjekovnih vladara.
Na listi mjesta koja se isplati vidjeti je i Trogir za kojeg navode da je čaroban i pod zaštitom UNESCO-a.
O Zadru
"Zakoračite u povijesno središte najstarijeg hrvatskog grada – kojeg su osnovali drevni Liburni, a kolonizirali Rimljani u prvom stoljeću prije Krista – i dobit ćete uvid u to što povijest zemlje čini tako fascinantnom. Na samo jednom trgu unutar zidinama opasanog starog grada uronit ćete u stoljetnu povijest.Trg Opatice Čike na ostacima je starorimskog foruma, čije je kamenje korišteno za izgradnju crkve sv. Donata iz devetog stoljeća.Uz crkvu je romanička katedrala sv. Anastazije", navode u svom opisu.
Dotiču i Morske orgulje te Pozdrav suncu, kao i izvrsnu zadarsku tržnicu kao i plaže Borik i Diklom
O Ninu
"Prije nego što napustite kopno, napravite brzi obilazak 16 kilometara sjeverno od Zadra do atraktivnog gradića Nina. Njegovo okruženje je neobično: dva pojasa pješčane plaže vijugaju oko starog grada, koji se nalazi na vlastitom malenom otoku povezanom s dva mosta. Okolne solane daju naslutiti koliko je Nin bio važan u srednjem vijeku, u što se možete uvjeriti posjetom Solani Nin", navodi CNN.
Ističu da se sol tamo još bere ručno kao i prije 1000 godina, a dotiču se i terapeutskog blata iz Nina. Očarani su i ljepotama Ugljama i Pašmana nasuprot Zadra koje nazivaju predgrađem grada s maslinicima, razvedenim šljunčanim uvalama i mnogobrojnim biciklističkim stazama.
Silba, na oko tri sata vožnje trajektom od Zadra, spomenuta je kao jedno od najudaljenijih i "opuštenih" mjesta gdje automobili nisu dopušteni, a te da su čak i bicikli zabranjeni tijekom ljetnih mjeseci.
Za Dugi otok navode da je to otok ribarskih sela te starih jugoslavenskih bukera za podmornice, a da se na Velom Ratu nalazi najviši svjetionik na Jadranu.
Spominju i Park prirode Telašćica te Kornate, arhipelag od 89 "jezivo pustih", ali izrazito lijepih otoka južno od Dugog otoka.
"Ako se želite isključiti iz internetske mreže, ovo je pravo mjesto za to - nigdje na otocima nema vode ili struje, samo kišnica, plin i solarna energija. Zapravo, nema čak ni stalnog stanovništva, osim neobičnih stada ovaca", navodi CNN i potom nastavljaju: "Kad sezona počne, neki od otoka, uključujući Kornate, Priškeru i Levrnaku, ožive. Za nautičare otvaraju se restorani i vikendice za iznajmljivanje, a tu je i dobro opremljena marina na Priškeri".
Za Šibenik navode da je jedan od najvećih hrvatskih gradova koji većina turista "čudno zanemaruje", ali da je Šibenik mjesto koje se mora posjetiti.
"Dom je to veličanstvene Katedrale sv. Jakova, koja je pod zaštitom UNESCO-a, gotičko-renesansnog čuda, s frizom od 71 isklesanog portreta izvana", navode u opisu. Za Šibenik ističu da ima labirint uličica, a za udahnuti mirise lavande, ružmarina i divljeg bilja preporučuju posjetu samostana svetog Lovre. Naravno da se tu dotiču i Nacionalnog parka Krka, čiji su slapovi barem jednako impresivni kao oni u poznatijem Nacionalnom parku Plitvička jezera.
"Kasno proljeće, rano ljeto i jesen dobro je vrijeme za posjet, jer razina vode može pasti tijekom ljetnih mjeseci", savjetuju.
Ljubitelji vina navode na šarmantni gradić Primošten. "Bit ćete na idealnom mjestu za posjet obližnjim vinarijama specijaliziranim za autohtonu sortu grožđa Babić koja daje meko, voćno crno vino u krajoliku valovitih brežuljaka i maslinika - kušajte Matošin ili Prgin", savjetuju.
Za Trogir pišu: "Stanite na njegov središnji trg pokraj romaničke katedrale sv. Lovre i odmah ćete vidjeti zašto je stari grad na UNESCO-vom popisu svjetske baštine. To je divna zbrka srednjovjekovnih palača i popločanih uličica, s trgovima na kojima se restorani i barovi stisnu u male dvorišne vrtove."