ČINI SE DA NISU BAŠ TOLIKO ZAOSTALI: /

SAD optužio sjevernokorejske hakere za krađu 1,3 milijarde dolara, a u priči je i Slovenija

Image
Foto: AFP, STR

Prema ministarstvu pravosuđa, izveli su široku paletu kriminalnih radnji i upada u računalni sustav hakiranjem velikih tvrtki od banaka do Hollywooda

18.2.2021.
9:35
AFP, STR
VOYO logo

Sjedinjene Države optužile su trojicu sjevernokorejskih računalnih programera za krađu 1,3 milijarde dolara u novcu i kriptovaluti hakiranjem velikih tvrtki od banaka do Hollywooda, objavilo je ministarstvo pravosuđa u srijedu.

Pod okriljem obavještajne službe

Jon Chang Hyok (31), KimIl (27) i Park Jin Hyok (36) optuženi su za krađe novca koje su počinili radeći u vojnoj obavještajnoj službi Sjeverne Koreje. Prema ministarstvu pravosuđa, izveli su široku paletu kriminalnih radnji i upada u računalni sustav.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pripisuje im se napad 2014. godine na Sony Pictures Entertainment koji je producirao film "Intervju koji ubija", komediju u kojoj CIA angažira novinare za ubojstvo sjevernokorejskog vođe Kima Jong-una. Američko pravosuđe navodi da je trojka sudjelovala i u izradi razornog iznuđivačkog virusa WannaCry 2.0 koji je teško pogodio britanski Nacionalni zdravstveni sustav.

Optužnica ih tereti da su upadali u banke diljem južne i jugoistočne Azije, Meksika i Afrike hakirajući mreže financijskih institucija i zlorabeći protokol SWIFT za krađu novca. Tereti ih se da su se koristili zlonamjernom aplikacijom od ožujka 2018. do rujna 2020. ciljajući korisnike kriptovalute.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tvrde da se su se domogli i mjenjačnica u Sloveniji

Navodno su se domogli i virtualnih mjenjačnica u Sloveniji te Indoneziji, a njujoršku virtualnu mjenjačnicu oštetili su za 11,8 mlijuna dolara, prenosi agencija France presse. Teško je procijeniti ukupnu količinu ukradenog novca, no brojke su goleme. Samo su "provalom" u središnju banku Bangladeša navodno otuđili 81 milijun dolara. U 2018. su navodno ukrali 6,1 milijun dolara iz bankomata u Pakistanu pošto su uspjeli pristupiti informatičkoj mreži jedne banke.

FBI je u Los Angelesu na konferenciji izvijestio da su hakeri sada vjerojatno u Sjevernoj Koreji, a navodno su svojedobno živjeli i u drugdje, uključivo Kinu i Rusiji. U izvješću Ujedinjenih naroda iz 2019., koje su izradili neovisni stručnjaci prateći međunarodne sankcije nametnute Pjongjangu, navodi se da je Sjeverna Koreja otuđila dvije milijarde dolara putem "vrlo raširenih i sve sofisticiranijih" digitalnih napada na banke i mjenjačnice kriptovaluta.

Sjevernokorejska misija pri UN-u u New Yorku nije odgovorila na zahtjev za komentar, a dostupni nisu bili ni kinesko ni rusko veleposlanstvo u Washingtonu, navodi Reuters. Glasnogovornik američkog State Departmenta, Ned Price, rekao je da Washington razmatra svoju politiku prema Sjevernoj Koreji i da će to uključiti i kibernetičke kriminalne aktivnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo