Cijene hrane na najvišoj su razini od rekordne 2008. godine, objavila je Svjetska banka, dok njen čelnik Robert Zoellick navodi kako je ponovno najveća žrtva stanovništvo roga Afrike.
Etiopija i Somalija bore se s najgorom sušom u posljednjih 60 godina, tamo je čak 12 milijuna ljudi u opasnosti da umre od gladi. Samo u zadnja tri mjeseca u Somaliji je od gladi umrlo 29.000 djece mlađe od pet godina, a više od 600 tisuća djece u regiji prijeti ista sudbina.
Istovremeno, cijene najvažnijih namirnica nekontrolirano rastu: globalno gledano, samo od srpnja 2010. godine, cijena hrane je u prosjeku narasla za 33 posto, dok su najviše poskupjele žitarice, za 55 posto, objavila je Svjetska banka, prenosi AFP.
Kukuruz je rekorder i košta 84 posto više nego lani, šećer je poskupio za 62 posto, žito za 55 posto, a soja za 47 posto.
Porast cijena tumači se pomanjkanjem tih žitarica u skladištima koje su na najnižoj razini od sedamdesetih godina prošlog stoljeća, no u Sjedinjenim Američkim Državama upozorava se na još jedan faktor - "traćenje" obradivih površina za proizvodnju biogoriva.
Na hranu gledamo kao na još jednu vrstu goriva
Kako prenosi Guardian, u Americi će se ove godine po prvi puta dogoditi žetva genetski modificiranog kukuruza iz kojega će se lakše dobivati energija. U Kansasu je čak 5.000 hektara zemlje zasijano tim hibridom švicarske tvrtke Syngenta.
Iako nije nejestiv, udruge koje se zauzimaju za sprječavanje gladi poput "Kruha za svijet" (Bread for the World) kritiziraju proizvodnju ovog hibrida zato što nije niti primjeren upotrebi u prehrani.
Osim toga, "kontaminacija" kukuruza s okolnih poljoprivrednih površina tijekom prirodnog procesa oprašivanja, ali i činjenica da njegova proizvodnja vodi do porasta cijena žitarica, dodatni su razlozi zbog čega se protive "poboljšanom" kukuruzu.
"Napast se sastoji od gledanja na hranu kao na samo još jednu vrstu goriva i zato će kriza u energetici pogoršati krizu u prehrani", kazao je Todd Post iz spomenute udruge.
Vezani članci:
arti-201107260092006 arti-201104270773006 arti-201102160302006