Članice NATO-a već se pripremaju za odbijanje potencijalne ruske invazije na Ukrajinu. Ljudstvo, ali i oprema raspoređuju se diljem istočne Europe na tlu, zraku i vodi. Američka administracija već je izvijestila o raspoređivanju 1700 vojnika iz 82. zračno-desantne divizije u Poljsku te premještanju eskadrile 2. konjičke pukovnije iz Njemačke u Rumunjsku. U stanju pripravnosti je i 4. pješačka mehanizirana divizija, smještena u Fort Carsonu u Coloradu.
Ako i dođe do sukoba neće se boriti goloruki, a čini se niti uz svima poznato američko oružje. Tako je portal Popular Mechanics naveo četiri komada vojne opreme koja nisu do kraja testirana u borbenim uvjetima, a koja su krcata novim tehnologijama, ali i skupa. Ona bi mogla biti prevaga u eventualnom okršaju s Rusima na ukrajinskom tlu.
Protutenkovski minobacački sustav Javelin
FGM-148 Javelin, kako je puni naziv ovog protutenkovskog minobacačkog sustava srednjeg dometa, možda ima najviše "borbenog iskustva". Amerika je već isporučila Ukrajini veći broj komada ovog oružja, upravo zato jer je on osmišljen prije 30 godina za borbu protiv tadašnjih sovjetskih oklopnih formacija.
Uz domet rakete od 2187 metara, infracrveno navođenje i sustav za navođenje koji ne zahtijeva daljnju kontrolu nad raketom nakon ispaljivanja, Javelin se može pohvaliti i time da može pogoditi cilj i kad lanser nije poravnat s metom. Dosad je korišten za uništavanje bunkera u Iraku i Afganistanu, ali ne i za blisku borbu s oklopnim naoružanjem, što je možda i najveća mana tog sustava.
Oklopni transporter Stryker - Dragoon (ICV-D)
Javelinom je opremljena polovica oklopnih transportera Stryker - Dragoon (ICV-D), koje koristi 2. konjička pukovnija. Rezultat je to odluke američke vojske otprije nekoliko godina. Ovaj transporter je tada opremljen i kupolom s 30-milimetarskim automatskim topom, što je drugi tip naoružanja koji koristi 2. konjička pukovnija na svojim oklopnjacima. Time bi se američka vojska mogla obračunati s ruskim lakim pješačkim oklopnjacima BMP-2, BMP-3 i BTR-80.
General Motors - ISV
Jedna od najbržih nabavki nove opreme u posljednje vrijeme bila je ona vozila za prijevoz pješačkih jedinica. To je ultralako pomoćno vozilo General Motorsa koje može prevesti devet vojnika i nije namijenjeno bliskoj borbi. Ipak, može poslužiti za brzo premještanje jedinica na bojnom polju.
Ta su vozila još uvijek u fazi testiranja, zbog čega nije potvrđeno da će i ona biti transportirana u istočnu Europu. Jedno vozilo je dovoljno maleno da stane u helikopter CH-47 Chinook, a može ga se spustiti iz zraka. Nema oklop, ali u ovom je slučaju brzina vrlina.
Direktor Operativnog centra za ispitivanje i evaluaciju nedavno je u svom izvješću kritizirao ISV kao "neoperativno učinkovito vozilo" u vojnim vježbama te dodao da vozila nisu položila test pouzdanosti zbog problema s upravljanjem, napuklih i svijenih okvira sjedala te pregrijavanja i puknuća dijelova motora. No, za brzo raspoređivanje jedinica ISV nema alternativu.
Lockheed Martin F-35
Uz brojno i moćno rusko zrakoplovstvo ne čudi da su Amerikanci odlučili angažirati i vlastite zračne snage kojeg čine, između ostalih, i višenamjenski borbeni zrakoplovi F-35. Procjenjuje se da će svako buduće raspoređivanje snaga u Europi podrazumijevati i raspoređivanje tih aviona.
Riječ je o višenamjenskom lovcu stvorenom za obavljanje misija zrak-zrak i zrak-zemlja. On je, uz to, gotovo nevidljiv za radarske sustave. Korišten je u Iraku, Afganistanu i Siriji, ali u napadima u kojima nije bilo otpora s tla i protiv neprijatelja koji nema protuzračnu obranu.
U tome leži glavni problem ovog zrakoplova, jer iako su uložene milijarde dolara u njegov razvoj, F-35 nije djelovao protiv neprijatelja s naprednim sustavima obrane i zrakoplovstva. Ruski raketni sustavi Tor, Buk i S-400 su stoga strah i trepet u očima Amerikanaca, kao i borbeni zrakoplovi MiG-29, Su-30 i Su-35.
Bilo je mnogo zamjerki i na učinkovitost F-35 na testiranjima, a posljednji incident, kad je zrakoplov otkazao poslušnost pri slijetanju i zabio se u nosač zrakoplova u Južnom kineskom moru, samo idu u prilog kritičarima.