Prva plutajuća nuklearna elektrana na svijetu dobila je dozvolu za rad. Elektranu nazvanu "Akademik Lomonosov" izgradila je Rusija, a služit će za proizvodnju toplinske i električne energije u udaljenim regijama na Arktiku. Prema Rosenergoatomu, potkraj kolovoza elektrana će biti odvučena u Pevek, lučki grad na arktičkoj obali Čukotke. U prosincu će "Akademik Lomonosov" početi isporučivati energiju Peveku, čime će postati najsjevernija nuklearka na svijetu te omogućiti zatvaranje dvije kopnene elektrane, piše RT.
Čukotka je jedna od najizoliranijih regija u Rusiji, a veći dio teritorija nalazi se izvan Arktičkog kruga. Ondje loše prometne veze i permafrost kompliciraju izgradnju velikih razmjera, stoga se očekuje da će plutajuća nuklearka postati jedan od ključnih infrastrukturnih elemenata u razvoju ruske sjeverne pomorske rute.
Planira se cijela flota
"Akademik Lomonosov" ima dva reaktora KLT-40S, koji mogu proizvoditi do 70 megavata struje i 50 gigakalorija toplinske energije po satu. Reaktori su zapravo modificirane jedinice KLT-40M, koje koriste nuklearni ledolomci plitkog gaza klase Taymyr. Jedna jedinica može proizvesti dovoljno energije i topline da zadovolji potrebe grada od 100.000 stanovnika. Radni vijek elektrane je 40 godina, a može se produljiti za još 10 godina. Nakon završetka radnog ciklusa, jedinica se može ukloniti zbog zamjene i održavanja reaktora, bez ostavljanja opasnih materijala.
Ova će elektrana postati prva iz predložene flote plutajućih nuklearnih elektrana koja će proizvoditi toplinsku i električnu energiju u udaljenim ruskim regijama, čime će pomoći u eksploataciji prirodnih resursa. Rusija planira davati u zakup postrojenja drugim zemljama, gdje će se koristiti za proizvodnju električne energije i za desalinizaciju vode. Naime, "Akademik Lomonosov" i slična postrojenja mogu se pretvoriti u postrojenje za desalinizaciju s proizvodnim kapacitetom od oko 240.000 kubičnih metara svježe vode dnevno.