"Napravili smo veliki korak naprijed. Svi čelnici su se složili oko jačanja transparentnosti na tržištu plina tako da dobavljači neće moći zlorabiti svoj položaj za kršenje zakonodavstva EU-a i ugrožavanje energetske sigurnosti", rekao je Tusk nakon završetka rasprave o energetskoj uniji, jednoj od tema summita šefova država ili vlada zemalja članica.
Tuske ističe da energetska unija može temeljito promijeniti stanje u Europi u pogledu jeftinije, održive i sigurne energije za poduzeća i građane.
Energetska unija je najambiciozniji energetski projekt od stvaranja Europske zajednice za ugljen i čelik, 50-tih godina prošlog stoljeća.
Stvaranjem energetske unije rascjepkana nacionalna tršta energijom integrirala bi se u zajedničko europsko tržište. Jedan od najvažnijih ciljeva unije jest smanjenje ovisnosti Europe o uvozu energenata iz Rusije.
U zaključcima se kaže da treba osigurati veću transparetnost na plinskom tržištu te da svi "sporazumi s trećim dobavljačima moraju biti u skladu s europskim zakonodavstvom".
Riječ je sporazumima koje su pojedine zemlje članice sklapale s primjerice s ruskim Gazpromom, a koji su često u suprotnosti s nekim odredbama europskog zakonodavstva.