Na summitu u Bruxellesu trebalo bi se razgovarati o uspostavi bankovne unije te o prijedlozima za jačanje ekonomske i monetarne unije, što uključuje jačanje nadzora nad nacionalnim proračunima. To pak podrazumijeva da bi zemlje koje krše pravila o visini duga i deficita morale pristati da im institucije u Bruxellesu interveniraju u njihove proračune.
Trebalo bi se razgovarati i o euroobveznicama, koje je Angela Merkel odbacila kao kratkoročna i kontraproduktivna rješenja krize, dok ih npr. francuski predsjednik Francois Hollande smatra prikladnim sredstvom kako bi se zaustavile špekulacije protiv pojedinih zemalja eurozone.
Katastrofični Monti
Uoči dolaska na summit u Bruxelles, dramatičnim se izjavama javio talijanski premijer Mario Monti, koji je kazao kako "predstoji katastrofa" ukoliko se ne postigne dogovor o načinu suzbijanja krize. Neuspjeh bi mogao pokrenuti političke snage koje bi mogle ugroziti europsku integraciju i euro, kazao je Monti.
Inače, po posljednjim podacima, troškovi zaduživanja Italije su na najvišim razinama od prosinca, a talijansko udruženje poslodavaca Confindustria snizilo je prognoze gospodarskog rasta za 2.4% ove godine (u prosincu se predviđao pad od 1.6%). Za 2013. godinu prognoziraju daljni pad od 0,3 posto, nasuprot u prosincu očekivanom rastu za 0,6 posto.
Također, na ovom summitu kao promatrač sudjeluje i hrvatski premijer Zoran Milanović.