prava žena / Budućnost afganistanskih žena: Strahuju da će ih nova talibanska vlast vratiti desetljeća unatrag

Stručnjak za međunarodne odnose tvrdi talibanima je važno da se dobro predstave međunarodnoj zajednici

18.8.2021.
22:00
VOYO logo

Nakon što je helikopterom pobjegao u Tađikistan, bivši afganistanski predsjednik Ašraf Gani s obitelji je završio u Ujedinjenim Arapskim Emiratima. Potvrđeno je da su ih u toj zemlji primili zbog humanitarnih razloga. Gani je sa sobom donio i 169 milijuna dolara.

Takvu priliku za sigurnu budućnost neće dobiti brojne afganistanske žene koje strahuju da će ih nova talibanska vlast vratiti desetljeća unatrag. Čega se boje i zašto talibani ne priznaju prava žena više 

Ponovno se oglasila djevojka iz Afganistana, u razgovoru s iranskom novinarkom, poručila je: ne vjerujte Talibanima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Kaos /

Predsjednik Gani u Emiratima. Talibani pucaju, mlate žene i djecu u blizini aerodroma

Image
Kaos /

Predsjednik Gani u Emiratima. Talibani pucaju, mlate žene i djecu u blizini aerodroma

Poručili da će dopustiti ženama da rade

"Imam 23 godine. Kada bi talibani vidjeli ženu poput mene, odmah bi me prisilno udali za jednog od svojih boraca. Drugim riječima, oni siluju pod krinkom braka. To je njihova verzija Kurana. Nas žene smatraju ratnim plijenom", rekla je djevojka iz Afganistana.

Ona je na sigurnom, ali strahuje za svoju obitelj i prijatelje. "U mojoj zemlji ima mnogo žena poput Michelle Obame. Mnoge su snažne kao Angela Merkel. No, sada će se morati pokloniti pred šerijatom", rekla je.

Iste strahove dijeli i bivša sutkinja koja je pobjegla iz Afganistana. "Dva puta su me pokušali ubiti, u Afganistanu i Pakistanu. Zbog toga sam napustila svoju zemlju, svoju obitelj, svoj status i posao koji sam imala. BLIC Njihove riječi zvuče lijepo jer je to novi početak, ali ako su tako dobri i dragi, zašto ljudi žele otići iz Afganistana?", kazala je Marzia Babakarkhail, bivša sutkinja iz Afganistana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Talibani su se obratili javnosti i poručili da će dopustiti ženama da rade. "U skladu sa šerijatskim pravom, ženama ćemo omogućiti rad. Žene su važan dio društva i poštujemo ih. U svim sferama života, gdje ih društvo treba, one će biti aktivno prisutne", poručio je Zabiullah Mujahid, glasnogovornik talibana.

Velik dio žena cijelo vrijeme je i živio pod strogim pravilima

Stručnjak za međunarodne odnose tvrdi talibanima je važno da se dobro predstave međunarodnoj zajednici. Kada je riječ o pravima žena, moguć je korak unazad, ali naglašava velik dio žena u Afganistanu cijelo vrijeme je i živio pod strogim pravilima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Tijekom vladavine Amerike one su dosegle određenu razinu, dosegle određene standarde, ostvarile ambicije. One će doživjeti korak nazad i postat će jednake sa većinom žena u Afgaistanu što se tiče normi. Vjerojatno će nastati nešto slično Saudijskoj Arabiji koja je najkonzervativnija zemlja kada je riječ o odijevanju, prava u zakonodavstvu, prava nasljeđivanja", objasnio je Branimir Vidmarović, stručnjak za međunarodne odnose.

I bivša predsjednica oglasila se o ženama u Afganistanu: "Nemojmo zaboraviti da su ženska prava ljudska prava. Dužnost svih nas je pomoći u zaštiti tih prava".

Iz udruge koja se brine o pravima izbjeglica poručuju - život žena je vrlo težak. "Žene s kojima mi radimo najviše strahuju od povratka ekstremnog šerijata, da neće više moći raditi, strahuju od prislinih brakova i da njihov život više neće biti njihov", rekla je Tajana Tadić iz udruge Are You Syrious.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Traže od vlasti da prestanu s odbijanjem azila. 2020. godine registrirano je 934 tražitelja azila iz Afganistana, a u prvih šest mjeseci ove godine azil su zatražile 692 osobe, od čega je 308 žena i djevojčica. 

Love island uk
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo