Britanija se suočava s "trenutkom suptilnih promjena koje će imati dalekosežne posljedice" u odnosu s Kinom, čiji planovi za globalnu tehnološku dominaciju predstavljaju "ogromnu prijetnju svima nama", upozorio je danas čelnik Centra za nadzor komunikacija Velike Britanije (GCHQ), Sir Jeremy Fleming, piše Daily Mail.
Naime, Sir Jeremy Fleming strahuje da "neprijateljska država" koristi ključne tehnologije za širenje svog utjecaja diljem svijeta – čak i korištenjem nadzora iz svemira. U današnjem govoru, šef obavještajne službe istaknuo je mogućnost da Kina gradi satelitski sustav sposoban za praćenje pojedinaca diljem svijeta.
Unatoč ruskoj invaziji na Ukrajinu, Kina još uvijek predstavlja veću dugoročnu prijetnju globalnoj sigurnosti, prema Sir Jeremyju. On vjeruje da Komunistička partija Kine uči lekcije iz "zapanjujućih" gubitaka Rusije u Ukrajini i nastoji izgraditi centraliziranu digitalnu valutu kako bi se zaštitila od međunarodnih sankcija ako Kina izvrši invaziju na Tajvan.
'Akcije koje predstavljaju veliku prijetnju svima nama'
U RUSI godišnjem predavanju na temu sigurnosti, Sir Jeremy će izložiti kako Kina izvozi tehnologije širom svijeta kako bi špijunirala druge zemlje, stekla utjecaj te poticala glasove i politiku u svoju korist. On vjeruje da se kineski satelitski navigacijski sustav BeiDou, koji radi slično GPS-u, razvija i kao sredstvo za praćenje ljudi i kao tajno oružje za onesposobljavanje satelita koje koriste rivalske zapadne nacije. BeiDou, koji pruža navigaciju zrakoplovima, podmornicama, projektilima i komercijalne usluge, već je ugrađen u kineski izvoz u više od 120 zemalja diljem svijeta.
"Mnogi vjeruju da Kina gradi snažnu protusatelitsku sposobnost, s doktrinom uskraćivanja pristupa svemiru drugim nacijama, u slučaju sukoba. Postoji strah da bi se tehnologija mogla koristiti za praćenje pojedinaca", kaže. Kineska "velika snaga u kombinaciji sa strahom tjera (ju) na akcije koje bi mogle predstavljati veliku prijetnju svima nama", dodaje.
Osvrćući se na ključnu točku u svjetskim događajima, napominje: "U GCHQ-u naša je privilegija i dužnost vidjeti trenutke koji označavaju prekretnicu. Ovo je jedan od tih trenutaka. Naša buduća strateška tehnološka prednost počiva na tome što ćemo, kao zajednica, sljedeće učiniti."
Budućnost 'pod hipotekom'
Sir Jeremy se boji da Kina nastoji stvoriti "klijentske ekonomije i vlade" jeftinom prodajom tehnologije drugim zemljama kako bi povećala utjecaj. Vlada Ujedinjenog Kraljevstva već je naredila da se telekomunikacijska oprema kineskog tehnološkog diva Huawei ukloni iz britanske 5G mreže zbog zabrinutosti za nacionalnu sigurnost, ali to se neće dogoditi prije 2027.
Danas će Sir Jeremy upozoriti druge zemlje da "svoju budućnost stavljaju pod hipoteku" ako kupuju kinesku tehnologiju sa "skrivenim troškovima". Dok Ujedinjeno Kraljevstvo i njegovi saveznici traže znanstveni i tehnološki napredak kako bi omogućili prosperitet, Komunistička partija ih koristi kao "alat za stjecanje prednosti kroz kontrolu svojih tržišta, onih u njihovoj sferi utjecaja i vlastitih građana". Oni vide prilike za kontrolu kineskog naroda umjesto da traže načine da podrže i oslobode potencijal svojih građana… Ali u pozadini tog uvjerenja je osjećaj straha.
"Strah od vlastitih građana, slobode govora, slobodne trgovine, otvorenih tehnoloških standarda i saveza – cijelog otvorenog, demokratskog poretka i međunarodnog sustava temeljenog na pravilima", kaže Sir Jeremy.