Britanski ministar vanjskih poslova Boris Johnson u ponedjeljak je kazao da će u utorak, nakon što se SAD povuče iz iranskog nuklearnog sporazuma, sa svojim kolegama iz Francuske i Njemačke razgovarati o tome kako zaštititi tvrtke koje posluju s Iranom, javlja Reuters.
"Sutra ćemo u Bruxellesu razgovarati o tome što možemo učiniti da pomognemo britanskim i europskim tvrtkama da bez bojazni nastave s poslovanjem", rekao je Johnson.
Sankcije pogađaju i sve tvrtke koje posluju s Iranom
Prošlotjedna odluka američkog predsjednika Donalda Trumpa da opozove nuklearni sporazum s Iranom kojeg su 2015. potpisale još i Rusija, Velika Britanija, Francuska i Njemačka i ponovo uvede sankcije Teheranu znači također kažnjavanje svih stranih tvrtki koje posluju s Islamskom Republikom. Njemačka i Francuska imaju važne trgovinske veze s Iranom i ostaju predane nuklearnom sporazumu, kao i Ujedinjena Kraljevina.
Sastanak u utorak dio je užurbanih diplomatskih aktivnosti nakon istupanja SAD-a u utorak iz, kako je ustvrdio Trump "užasnog, jednostranog" sporazuma. Taj potez Bijele kuće prati i prijetnja kaznama svakoj stranoj tvrtki koja bi poslovala s Iranom.
Francuska lani udvostručila izvoz, Njemačka značajno povećala...
Francuski izvoz u Iran prošle se godine udvostručio na 1,5 milijardu eura zahvaljujući prodaji zrakoplova i dijelova za automobile. Izvoz njemačke robe u Iran povećao se za oko 400 milijuna eura na tri milijarde eura. Oko 120 njemačkih tvrtki posluje i ima svoje osoblje u Iranu, uključujući Siemens, a s Iranom trguje nekih 10.000 njemačkih tvrtki.
Sporazum iz 2015. između svjetskih sila i Irana postavlja ograničenja za nuklearne aktivnosti te zemlje u zamjenu za ukidanje sankcija. Europljani se pribojavaju da bi njegova propast mogla pojačati sukobe na Bliskom istoku. Njemačka, Francuska i Britanija žele pregovore šireg formata koji bi uključili iranski program balističkih projektila i njegove vojne aktivnosti u regiji, uključujući Siriju i Jemen.