Pokažite Europskoj uniji kakav Brexit želite. Poruka je to britanske premijerke Therese May podijeljenom parlamentu u Londonu, koji večeras traži izlaz iz slijepe ulice, glasajući o amandmanima na premijerkin plan koji su prije dva tjedna glatko odbacili. A Brisel je već poručio da novi pregovori ne dolaze u obzir.
Burno je u Londonu točno dva mjeseca uoči planiranog izlaska Velike Britanije iz Europske unije.
Britanska premijerka pozvala je parlament da Briselu poruči kako će poduprijeti sporazum o izlasku iz Europske unije, ako se tvrda granica na irskom otoku zamijeni novim, alternativnim rješenjima. Sve to iako u Briselu ne žele ni čuti za nove pregovore.
"Ukoliko želite reći Bruxellesu što ovaj Dom prihvaća, morat ćete glasati. Ukoliko želite otići s dogovorom, morat ćete glasati. Ukoliko želite Brexit, morate glasati za Brexit", poručila je May.
Zbunjenost, podjele i nesigurnosti oko razvoda s Unijom parlament pokušava riješiti glasajući o 14 amandmana na prije dva tjedna propali dogovor. Prvi amandman o ukidanju scenarija izlaska bez dogovora predstavio je vođa oporbe Jeremy Corbyn - i nije prošao.
"Što god se dogodi u glasanju koje slijedi, neizbježno je da će vlada morati proširiti članak 50. u bilo kojem scenariju", istaknuo je Jeremy Corbyn, predsjednik Laburista u britanskom parlamentu.
"Nikada se neću prestati boriti za Veliku Britaniju", jasno će May.
No, izgledi za uspjeh postaju daleko manji ako mi ovaj Dom veže jednu ruku iza leđa.
Prosvjednici za i protiv Brexita okupili su se ispred parlamenta kako su krenula izglasavanja amandmana.
"Nama zaista treba vremena da shvatimo u čemu je problem. Treba nam vremena."
"Vlada nije uspjela u svojim pregovorima o ovom procesu, a sada je vrijeme da se "No deal" stavi na stol."
Prosvjedovalo se i na granici između Irske i Sjeverne Irske. Dva i pol metra visok zid izgradili su građani koji poručuju da nikakvu granicu ne žele i da je Brexitom poljuljan krhki irski mir.
"Nikada nismo planirali imati granicu jer to nije nešto čemu se možemo suprotstaviti. Postoje obveze, ali mi ne tražimo nešto drukčije. Ovo je slučaj iz vrlo različitih pregovora", kazala je Helen McEntee, europska ministrica za Irsku.
Bivši premijer Velike Britanije smatra da bi još jedan referendum zaključio stvar.
"Bit ćete i dalje na istoj cesti nakon ožujka jer niste riješili buduće odnose. U tome je problem", ističe Tony Blair, bivši britanski premijer.
No drugi referendum nitko od aktualnih političara ozbiljno ne zagovara, tako da se u ovom trenutku najzglednijom čini odgoda roka za izlazak iz Unije.