Demonstracije se, prema BBC-u, održavaju u više od 11 gradova, a policija koristi suzavac i gumene metke da rastjera prosvjednike. Prosvjednici su, pak, kamenovali nekoliko zgrada i izazvali požar u palači Tiradentes, sjedištu zakonodavne skupštine u Riu de Janeiru.
Neposredan povod demonstracijama je poskupljenje karte u javnom prijevozu s 3 na 3,2 reala, što vlasti pravdaju inflacijom i činjenicom da cijena prijevoza nije rasla od 2001.
Ono što je počelo kao miran prosvjed pretvorilo se u uličnu borbu s puno ozlijeđenih.
Novi su prosvjedi, znatno veći nego posljednjih dana, u ponedjeljak navečer pogodili Brazil u kojem se trenutno održava nogometni Kup konfederacija, generalna proba za Svjetsko prvenstvo iduće godine.
200.000 Brazilaca na ulicama
Oko 200.000 ljudi prosvjedovalo je na ulicama najvećih brazilskih gradova. Neposredni povod nemirima su visoki troškovi održavanja Kupa konfederacija, Svjetskog prvenstva te Olimpijskih igara kojima će Rio de Janeiro biti domaćin 2016. godine, no razlozi su dublji. Nezadovoljni su građani bune se i zbog loših javnih usluga, policijskog nasilja, korupcije u vladajućim strukturama te rasta cijena.
Ulice Sao Paula, Rio de Janeira, Belo Horizontea i Brasilije bile su blokirane, a promet zaustavljen. U nekim su dijelovima prosvjedi izmakli kontroli, pa se dio nezadovoljnika sukobio s policijom koja je koristila suzavce i gumene metke kako bi uspostavila mir.
I tijekom prva dva dana Kupa konfederacija policija se ispred stadiona u Brasiliji i Riju sukobljavala s prosvjednicima koji se ne mire s visokim troškovima za organizaciju sportskih natjecanja dok u zemlji još uvijek postoji visoki postotak siromašnih.
'Bačenih' 11 milijardi eura
"Želimo bolje obrazovanje, bolnice i opću sigurnost, a ne milijarde potrošene na Svjetsko prvenstvo", poručila je Sandra Amalfe, jedna od organizatorica prosvjeda u Sao Paulu.
Procjenjuje se da je brazilska vlada za organizaciju SP-a i Kupa konfederacija dosad uložila više od 11 milijardi eura.