Snimke su predstavljene tužiteljima u sklopu nagodbe Joesleya i Wesleya Batiste, braće koja vode JBS, najveću tvrtku za pakiranje mesa u zemlji, prenosi Guardian.
Inkriminirajuće snimke
Snimke navodno sadrže razgovore koji inkriminiraju nekoliko vodećih političara, uključujući i bivšeg predsjedničkog kandidata te bivšeg ministra financija.
Temer je navodno razgovarao s Joesleyem o isplatama gotovine Eduardu Chuni, bivšem predsjedatelju parlamenta koji je završio u zatvoru zbog svoje uloge u korupcijskom skandalu Petrobras.
Chuna je u istoj vladajućoj stranci Brazilski demokratski pokret kao i Temer te je upravo on taj koji je inicirao uklanjanje s položaja bivše predsjednice Dilme Rusoff. Navodno je spomenuo kako zna brojne tajne o svojim bivšim kolegama.
Astronomske svote
Na tajnim snimkma nastalim tijekom dva razgovora u ožujku Joesley kaže Temeru da plaća Chuni kako bi ovaj ostao tiho, na što predsjednik navodno odgovara, "Moraš nastaviti s tim, OK?"
Lokalni mediji tvrde kako policija ima audio i video dokaze da je Temerov pomoćnik Rocha Loures dogovorio mito u vrijednosti od 500.000 reala (milijun kuna) tjedno slijedećih 20 godina u zamjenu za pomaganju JSB-a da sredi problem s uredom za pravičnu trgovinu.
Predsjednički je ured izdao priopćenje u kojem se poriču tvrdnje o mitu.
Do sada nikakvi audio ni video transkripti nisu objavljeni u javnosti. Vrhovni je sud odbio komentirati navodne snimke, ali vijesti koje su procurile razbjesnile su javnost. Povici i lupanje loncima (tradicionalan oblik protesta u Latinskoj Americi) mogli su se čuti kada su navodi o podmićivanju objavljeni na TV. Gomila se okuplja i pred predsjedničkom palačom, uzvikujući "Fora Temer!" (Temer van). Dva zastupnika donjeg doma podnijela su zahtjev o uklanjanju predsjednika s dužnosti.
BRAZIL POTRESA VELIK SKANDAL S PRODAJOM POKVARENOG MESA: Još nema podataka je li uvezeno i u Hrvatsku
Predsjednik potpuno izgubio potporu
Politika će u Brazilu vjerojatno postati još više paralizirana. Još i prije ovih navoda o podmićivanju Temerova je administracija bila u krizi. Trojica su ministara bili prisiljeni na ostavku, a još ih je osmero umješano u istragu o korupciji.
Potpora predsjedniku pala je na jednoznamenkaste brojke, gospodarstvo je i dalje zaglavljeno u recesiji a politički su suparnici nedavno organizirali opći štrajk kao znak protesta protiv njegovih mjera financijske strogosti te predloženih promjena zakona o mirovini, radu i okolišu.
Sve je bliža mogućnost da će u Brazilu biti smijenjen još jedan predsjednik, iako vladajuća koalicija ima veliku većinu u kongresu.