'BRATSTVA I JEDINSTVA' NEMA VIŠE NI NA ULICAMA: / Beograd mijenja nazive ulica koje imaju veze s Hrvatskom

Image
Foto: Pixabay

Beograd i drugi srpski nazivi nisu popularni u nazivima ulica i trgova bivših jugoslavenskih država

29.7.2020.
7:40
Pixabay
VOYO logo

U Srbiji, sudeći po nazivima ulica, i dalje se živi u vremenu "bratstva i jedinstva", barem su se tako 2013. žalili vodeći mediji u Srbiji. Njihova konstatacija počivala je na tome kako u tamošnjim gradovima postoji čak 16 zagrebačkih, 17 ljubljanskih, 50 sarajevskih, 20 podgoričkih i 48 skopskih ulica. Kako piše Večernji list, u to doba prije sedam godina, bilo je pet hrvatskih, 27 makedonskih, tri slovenske, 48 bosanskih, 34 crnogorske i 218 ulica maršala Tita.

Image
Image

Jedan dio srpskih intelektualaca i dužnosnika smatrao je da to nije problem, dok su drugi zagovarali i pozivali na preimenovanja ulica, govoreći o "reciprocitetu". Primjerice, tada je Beogradska ulica postojala, kao i sada, samo u glavnim gradovima Crne Gore i Makedonije. Tako je godinu dana kasnije Zagrebačka ulica u Beogradu postala Ulica Koče Popovića. Danas u 2020., ulice Beograda će ići u masovnije mijenjanje naziva ulica koje su vezane za gradove bivših država Jugoslavije pa će tako biti promijenjeno i 120 ulica vezanih za Hrvatsku. Isto tako, 30 godina nakon raspada SFRJ izbrisani će biti i neki od 400 naziva koji su u Beogradu vezani uz Sloveniju i BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U hrvatskoj metropoli Beogradska ulica preimenovana u Kovačićevu

Prema pisanju Večernjeg lista, Beograd i drugi srpski nazivi nisu popularni u nazivima ulica i trgova bivših jugoslavenskih država. Beogradska ulica je 1990. u Zagrebu preimenovana u Kovačićevu, a kasnije je postala Ulica kneza Višeslava. S druge strane, Zagrebačka ulica i dalje postoji u Ljubljani, Sarajevu, Podgorici i Skoplju. U svim glavnim gradovima bivših jugoslavenskih republika i dalje postoji Ljubljanska ulica, dok se Sarajevska ulica nalazi u Zagrebu, Podgorici i Beogradu. Godine 2016. Sarajevska ulica obećana je u Ljubljani, no tamo je još uvijek nema.

Image
Image

Što se tiče Podgoričke ulice, ona postoji samo u Beogradu i u manjim mjestima poput Banje Luke, a razlog za to krije se u neslavnom nazivu Titogradska prije raspada SFRJ. Titogradska ulica još uvijek postoji u nekim gradovima u Srbiji kao što je primjerice Subotica. Titova ulica iz Hrvatske nije posebno micana, a nazivi ulica povezanih sa Srbijom još postoje u nekim dijelovima Hrvatske pa su se tako Apatinska, Alibunarska, Zemunska, Petrovardarinska, Somborska, Bačka, Subotička, Fruškogorska, Rumska i Slankamenska ulica smjestile i ostale u Zagrebu. U Osijeku nalaze se Srijemska i Subotička ulica, a Novosadska ulica nalazi se u Retkovcima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zadarska ulica je popularna u bivšim republikama SFRJ

Prema pisanju Večernjg lista, Dalmatinska ulica bila je vrlo popularna u bivšoj SFRJ, a i danas se nalazi u Mariboru i Podgorici. Osim toga, u Podgorici su i Plitvička, Kninska, Bohinjska i Trebinjska ulica dok se u Ljubljani i dalje nalazi Novosadska ulica. Osijek i Vukovar primjerice imaju Ljubljansku ulicu. Dalmatinska ulica nalazi se i u Novom Sadu, taman do Bulevara Europe.

U tom vojvođanskom gradu i dalje su Slavonska i Dubrovačka ulica. Prema istraživanju iz 2009. godine, od svih hrvatskih gradova najviše ulica nosi naziv Zadra, njih čak 177 diljem Europe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Otok iskušenja
Senorita 89
Versailles
hABAZIN VS. mAGYAR
default_cta
Brak na prvu
Hell's kitchen
Trumbo
Ljubavna zamka
Vlakovi
default_cta
Pevačica
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Cijena strasti
VOYO logo