Nakon što je u petak započeo postupak pred vojnim sudom u Fort Meadeu kod Washingtona, u subotu je i tužilaštvo predstavilo optužbu protiv Bradleya Manninga. Ona je i više nego teška: optužuje ga se da je ukrao na stotine tisuća tajnih dokumenata i proslijedio ih internetskom portalu Wikileaks. Ovaj sud treba tek odlučiti jesu li optužbe dovoljne za početak sudskog postupka, koji bi onda počeo za nekoliko mjeseci.
No i prije nego što je suđenje počelo, mladi američki vojnik je morao platiti visoku cijenu za optužbe kojima se tereti. Nakon njegovog uhićenja u svibnju 2010. je nekoliko mjeseci morao provesti u izoliranoj ćeliji u američkoj bazi Quantico. Bio mu je uskraćen svaki pristup vijestima i informacijama izvana, baš kao i kontakt s drugim zatvorenicima. Iako formalno tek pritvorenik, u zatvoru se prema njemu postupalo kao protiv najtežeg kriminalca i smio je napustiti svoju samicu na najviše jedan sat dnevno. Branitelj ovog vojnika ističe i da ga se prisililo da noći provodi potpuno gol, piše Deutsche Welle.
Dva ugledna pravnika sa sveučilišta Yale i Harvard zbog ovih su uvjeta u zatvoru u travnju 2011. poslali otvoreno pismo američkom predsjedniku Baracku Obami, u kojem su uvjete nazvali "ponižavajućima, neljudskima, ilegalnima i nemoralnima". Njihovom pismu se priključilo 250 pravnika iz SAD i iz inozemstva, nakon čega su se Manningu zatvorski uvjeti malo poboljšali.
Inače, američka javnost je i dalje duboko podijeljena oko onoga što je Manning učinio. S jedne strane na svjetskoj web-mreži postoje na desetke stranica podrške, jer se tek njegovim otkrićima saznalo i o zločinima koje su američki vojnici učinili u svojim misijama u Iraku i Afganistanu. S druge strane, neki američki političari žele čak i smrtnu kaznu ovog vojnika ili barem dugogodišnji boravak u zatvoru.
Iako je prilično izvjesno kako će ova instanca vojnog suda odlučiti da se protiv Manninga povede sudski postupak, veliko je pitanje hoće li doista biti osuđen na visoku kaznu. U načelu, tužilaštvo treba dokazati kako je otkrićem dokumenata Manning uzrokovao smrt barem jednog američkog vojnika - što je gotovo nemoguće. Povrh toga, njegova obrana je pozvala čak i američkog predsjednika Obamu i ministricu vanjskih poslova Clinton koji su trebali posvjedočiti da je otkriće ovih dokumenata pričinilo zapravo mnogo manje štete nego što se o tome govori.