Boris Johnson rekao je u utorak da postoji "jasna opasnost" od "neposredne" ruske vojne intervencije u Ukrajini što bi bila "katastrofa za Rusiju i svijet" te je pozvao Moskvu "da se povuče".
Britanskog premijera primio je u Kijevu ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij koji je u zadnje vrijeme ublažio opasnost od velike invazije na koju upozoravaju neke zapadne prijestolnice.
"Ta opasnost je jasna i prisutna, vidimo da se gomila velik broj vojnika, vidimo pripreme svih vrsta koherentnih operacija s neposrednom vojnom prijetnjom", ustrajao je Johnson na konferenciji za novinare.
"Bitno je da se Rusija povuče i odabere put diplomacije i mislim da je to još moguće. Spremni smo za dijalog, naravno, ali sankcije su spremne", upozorio je. Te će se sankcije primijeniti "odmah u trenutku kada prva ruska stopa" prijeđe granicu, rekao je Johnson.
Razgovor s Putinom
Najavio je da će u srijedu razgovarati s Vladimirom Putinom telefonski. Washington, a tako i London optužuju Moskvu da priprema invaziju na susjednu zemlju zbog čega je već rasporedila desetke tisuća ljudi duž granica.
Rusija odbacuje takve optužbe i zahtijeva NATO-ova jamstva za vlastitu sigurnost te povlačenje NATO-ovih vojnika s istoka Europe. Velika Britanija je nedavno isporučila protuoklopne rakete Ukrajini koje bi joj trebale pomoći u obrani.
Predsjednik Zelenskij je ocijenio da bi povlačenje ruskih vojnika s granice bio "vrlo važan signal i jedini istinski odgovor na pitanje želi li Moskva nastaviti putem eskalacije".
"Rizici su vrlo visoki za one koji se žele domoći dijela našeg teritorija", upozorio je i poručio "Ukrajinci će se braniti do kraja. Rusi nas moraju razumjeti, moraju shvatiti da nitko ne želi rat". "Ako eskalacija započne, neće to biti rat između Rusije i Ukrajine, bit će to veliki rat u Europi", upozorio je.
Postoje razlozi za nastavak dijaloga
Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov rekao je u utorak da se njegov američki kolega suglasio da treba razgovarati o zabrinutosti Rusije za njezinu sigurnost, u prilikama napetosti s Ukrajinom.
"Antony Blinken se suglasio da postoje razlozi za nastavak dijaloga (o ruskoj sigurnosti). Vidjet ćemo što će se dogoditi", rekao je Lavrov na ruskoj televiziji nakon telefonskog razgovora s američkim državnim tajnikom.
Ruski ministar vanjskih poslova nije ništa rekao o Ukrajini ni o ruskim snagama razmještenim na granici s prozapadnim susjedom Rusije dok Washington optužuje Moskvu da priprema invaziju na tu zemlju i traži "trenutačno" povlačenje vojske.
Problem širenja NATO-a
Lavrov je rekao da je za Moskvu i dalje glavno pitanje to što Zapad ne priznaje načelo "nedjeljivosti sigurnosti" po kojem nijedna zemlja ne smije jačati svoju sigurnost nauštrb druge.
Moskva drži da Zapad upravo to radi svojim neprestanim širenjem NATO-a koje prijeti Rusiji. Članovi Saveza smatraju pak da svaka zemlja treba slobodno birati svoje saveznike.
"Danas sam rekao Antonyju Blinkenu da nećemo dopustiti da se to pitanje prešuti. Nastojat ćemo na iskrenom i otvorenom razgovoru", rekao je Lavrov.
Washington je odbio ruske zahtjeve za prekid NATO-ove politike širenja, napose na Ukrajinu i za povlačenje snaga Saveza iz istočne Europe, ali je ostavio otvorena vrata pregovorima o drugim pitanjima, kao što je razmještanje raketa i međusobno ograničavanje vojnih vježba.