'Kad moje dijete ode u školu, strašno se brinem hoće li se uopće vratiti'

Vlada Nigerije školama obećava više zaštite od Boko Harama. No, otkako je prije pola godine oteto 200 učenica, sjever Nigerije i njezini đaci i dalje žive u strahu od ove terorističke grupe.

15.10.2014.
10:55
VOYO logo

''Mi imamo samo jednu želju: Pustite djevojčice na slobodu! Tražimo, molimo i preklinjemo vladu da učini sve kako bi se one vratile'', kaže Bukky Shonibare u suzama.

Ona je članica grupe BringBackOurGirls koja se u glavnom gradu Abuji zauzima za oslobađanje otetih učenica. Očaj joj je jasno iscrtan na licu. Šest mjeseci nakon što su teroristi grupe Boko Haram u gradu Chiboku na sjeveru Nigerije oteli 200 djevojčica, njihovi članovi obitelji i dalje žive u neizdrživom strahu i neizvjesnosti, piše Deutsche Welle.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Islamistička teroristička grupa Boko Haram uvijek iznova nasilno napada obrazovne ustanove. Samo u sjevernoj saveznoj pokrajini Borno, koje je ujedno i središte njezina djelovanja, ubijeno je od 2011. godine više od 70 učitelja i uništeno oko 900 škola. Otmica 200 djevojčica 14. travnja ove godine u tom smislu nije bio usamljen slučaj.

No, s obzirom na brojnost žrtvi, ovaj je slučaj privukao međunarodnu pažnju. Već nakon nekoliko tjedana nakon otmice počele su kružiti glasine da sigurnosne snage Nigerije znaju na kojem mjestu otmičari drže učenice. Utoliko je više razumljivo zaprepaštenje članica spomenute organizacije oko toga da vlada ne čini dovoljno kako bi oslobodila 200 djevojčica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Alarmni uređaji i osvjetljenje

Vlada predsjednika Goodluck Jonathana reagirala je na međunarodnu kritiku zbog neučinkovitosti tako što između ostalog, za inicijativu Safe School namjerava uložiti oko 100 milijuna dolara. Cilj ove kampanje je bolja zaštita djece na sjeveru Nigerije kako bi opet bez straha od terorističkih napada mogli odlaziti u školu. U planu je, kako je najavljeno ugradnja alarmnih uređaja i bolje rasvjete u školama. Prilikom gradnje novih škola, trebao bi se koristiti bolji materija, otporan na vatru. Osim toga, predviđeno je i uključivanje lokalnog stanovništva u ove akcije zaštite.

Shonibare kaže kako na sjeveru Nigerije veliki postotak djevojčica primjerice ne pohađa uopće škole.

Boje se ići u školu

''One se još uvijek boje i ne žele ići u školu'', kaže ona. S njom se slaže i Oby Ezekwesili, jedna od suosnivačica grupe BringBackOurGirls i bivša ministrica obrazovanja: ''Najveći dokaz za ponovno sigurnost naših škola bio bi povratak otetih djevojčica'', kaže ona.

Savezna pokrajina koja je najjače pogođena terorom, svakako je Adamawa. Ovdje je vlada već uvela posebne sigurnosne mjere kao što su pojačane patrole snaga sigurnosti – no, neonaoružane. Samim time, kako kažu učenici, ove patrole ne mogu učiniti dovoljno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

''Vlada im na raspolaganje mora staviti oružje i svu potrebnu opremu. Tek tada ću se opet moći koncentrirati na učenje'', kaže jedna od učenica u ovoj regiji.

''Kada moje dijete ode u školu, strašno se brinem oko toga, hoće li se uopće vratiti'', kaže Alhaji Muhammad Garga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

http://www.dw.de/boko-haram-%C5%A1iri-teror-i-strah/a-17995859

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo