"U ovoj stvari smo svi mi Tzipi Livni. Ne može se dozvoliti da se ova hajka nastavi", izjavio je potpredsjednik izraelske vlade Silvan Šalom komentirajući mogućnost da se Livni nađe u britanskom zatvoru. Time je, kako prenose mediji, samo vjerno prenio stav većine građana Izraela koji su uvrijeđeni nalogom britanskog suda.
Bivša ministrica vanjskih poslova Tzipi Livni bila je prošle zime za vrijeme vojne intervencije u Pojasu Gaze članica vlade. U operaciji su izraelski vojnici pobili više od 1.400 Palestinaca.
Međunarodne organizacije za ljudska prava, ali i istražna komisija Ujedinjenih naroda zaključili su da je vojska počinila brojne ratne zločine i zločine protiv čovječnosti i to je upravo ono na što se pozivaju palestinske skupine u Velikoj Britaniji. Odvjetnici obitelji žrtava zatražili su zato prošle subote izdavanje uhidbenog naloga.
Tzipi Livni trebala je idućeg vikenda sudjelovati na konferenciji Židovskog nacionalnog fonda u Britaniji, no odustala je od putovanja - možda u strahu da bi mogla biti uhićena.
AKciju u Gazi branila je dok se ona odvijala, a brani je i sad: "Nema sumnje, akcija u Pojasu Gaze bila je nužna. Cilj je bio vraćanje 'zastrašujućeg potencijala' državi Izraelu. Odlučujuće kod povlačenja iz Pojasa Gaze bila je upravo ideja da si Izrael zadržava pravo na reakciju. I slobodni svijet to čini na svim mogućim mjestima i to s pravom. Pri tome ne govorim samo o vojnicima koji se danas u Afganistanu bore protiv međunarodnog terorizma. Ja bih sve te odluke uvijek iznova donijela."
Izrael je ljutito reagirao na uhidbeni nalog. Izraelsko ministarstvo vanjskih poslova pozvalo je na razgovor britanskog veleposlanika Toma Phillipsa kako bi izrazilo nezadovoljstvo novonastalom situacijom.
Dapače, Ministarstvo je od veleposlanika čak zatražilo da njegova vlada promijeni zakon na temelju kojeg je bilo moguće izdati ovakav uhidbeni nalog. I stvarno, šef britanske diplomacije David Miliband već je najavio kako njegova zemlja "ubrzano traži put" za promjenu sustava koji je doveo do izdavanja uhidbenog naloga. "Postupak po kojem se ovakvi nalozi mogu zatražiti i izdati bez prethodnog znanja ili savjetovanja s državnim odvjetništvom neobično su obilježje sustava u Engleskoj i Walesu", objasnio je Miliband.